Arka Susturucu Kaplaması için Yüksek Performanslı Kompozit Malzeme Tepex:

  • Uygulama
  • Ziyaret: 0
  • , tepex, kompozit
  • Son Güncelleme: -/-
  •  
    Share on Tumblr       


Yazar / Author: Michael Fahrig - Kurumsal İletişim Uzmanı- Lanxess AG

Arka Susturucu Kaplaması için Yüksek Performanslı Kompozit Malzeme Tepex: Soğuğa Karşı Dayanıklı ve Yüksek Sıcaklıklarda Yüksek Derecede Rijit Fiber güçlendirilmiş termoplastik kalıp ekstrüzyonlu malzemelerden yapılma bileşenlerin mekanik performansını arttırmak için mühendisler gittikçe daha çok, bir Lanxess alt kuruluşu olan Bond-Laminates’in ürettiği yüksek performanslı kompozit malzemesi Tepex’ten yararlanırlar. Bunun en son örneği, yeni BMW i8’de kullanılan arka susturucunun kaplama parçasıdır. Bu parça, DLFT (Direct Long Fiber Thermoplastic) yöntemi ile, uzun cam elyaf fitilleriyle pekiştirilmiş olan ekstrüzyonlu bir polipropilen malzemesinden üretilir. Dış katman olarak ise Tepex dynalite 104-RG601 malzemesinden bir tabaka kullanılıyor. Yüksek sıcaklıklarda da gösterdiği rijitliği sayesinde, kaplama parçası arka susturucunun bulunduğu yerdeki ortam sıcaklığının etkisiyle deforme olmaz ve zarar görmez. Bu kompozit malzememiz sayesinde ayrıca sıfırın çok altındaki sıcaklıklarda da parçanın sağlamlığı ve darbe mukavemeti artmıştır.


Rijitlik ve darbe mukavemeti birkaç kat artırıldı

Tepex katmanı 0,5 milimetre kalınlığında olup, içine tek katlı doku olarak hacmen %47 oranında sonsuz lifli cam elyaf fitillerinin işlendiği bir polipropilen matrisinden oluşur. Bu malzemenin kullanılması sayesinde kaplama parçasının rijitiliği ortam sıcaklığında dört, arka susturucunun çalışma

sıcaklığında ise yaklaşık altı kat artmıştır. Bunun ötesinde darbe mukavemetine de olumlu etkisi vardır. DIN EN ISO 6603-2 uyarınca düzenlenen delme darbesi testleri, kullanılan Tepex dynalite türevinin polipropilen bazlı bir DLFT kalıp ekstrüzyon malzemesine göre oda sıcaklığında sekiz ilâ dokuz kat daha yüksek darbe mukavemetine sahip olduğunu göstermiştir. -30°C’lik sıcaklıklarda ise darbe mukaveme ti hatta on kat daha yüksektir. Ayrıca polipropilen bazlı DLFT malzemeler bu koşullar altında darbelere maruz tutulduğunda ufak parçalara ayrılarak kırılır, bizim Tepex malzememiz ise böyle bir davranış göstermez.

GMT ve LWRT malzemeler için de büyük uygulama potansiyeli

Tepex’in yerel parça güçlendirmesi için kullanılması başka termoplastik ekstrüzyon malzemeleri ve biçimlendirme malzemeleri için de cazip olanaklar sunuyor. Örneğin, Tepex ile pekiştirilmiş DLFT polipropilen malzemelerinin mekanik performansı, polipropilen bazlı cam elyaf hasırlı (GMT) ve cam elyaf dokulu (GMTex) güçlendirmeli termoplast sistemlerinin seviyesindedir. Tepex’in DLFT yöntemi ile kombine edilmesi bu nedenle bu tür uygulamalarda hatırı sayılır tasarruf potansiyelleri sunar, örneğin araç altı kaplama bileşenlerinin üretiminde. Aynı şekilde, diğer bazı özellikleri dışında, en başta yüksek ses soğurucu özellikleri nedeniyle araç altı kaplamalar için kullanılan, polipropilen bazlı, cam elyaf güçlendirmeli karışık lifli hasırların da rijitliği (Low Weight Reinforced Thermoplastics, LWRT), dış katman olarak Tepex kullanılarak önemli oranda arttırılabilir. Tepex’in tek kat olarak kullanılması halinde ise ses soğurucu özellik bozulmaz. Bunun sonucunda trafik koşullarındaki yüklere çok iyi dayanabilen parçalar elde edilir.

 

Tepex, yüksek sıcaklıklarda gösterdiği rijitliği sayesinde, kaplama parçasının arka susturucunun bulunduğu yerdeki ortam sıcaklığının etkisiyle deforme olması ve zarar görmesini önler. Bu kompozit malzeme ayrıca sıfırın çok altındaki sıcaklıklarda sağlamlık ve darbe mukavemetini arttırır.