Baymel Yön. Kur. Üyesi Sayın Mehmet Bayrak ile Keyifli bir Sohbet Gerçekleştirdik

  • Röportaj
  • Ziyaret: 184
  • mehmet bayrak, baymel poliüretan
  • Son Güncelleme: 30-03-2017
  •  
    Share on Tumblr       


Baymel Poliüretan Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mehmet Bayrak ile profesyonel özgeçmişi ve firmanın sektöre sunmuş olduğu ürün grupları hakkında bir sohbet gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1955 yılı Çorum doğumluyum. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde lisans eğitimimi, 1980 yılında da aynı üniversiteden yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Poliüretan sektörüne 1996 yılında Hayat Ayakkabı ve daha sonra sırasıyla 2000 yılında Gürel Poliüretan, 2006 yılında EMA poliüretan, 2009 yılında Flokser Teks., nihayetinde 2011 yılında BAYMEL poliüretanın şirket kurucu ortağı olarak poliüretan sektöründe kariyerimedevam etmekteyim.

Firmanızın kuruluş süreci, tesisleri, üretim konusu, pazar payı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

2011 yılında Gaziantep’te kendi bilgi ve birikimimiz ile 11000 m2 alan üzerinde kurulmuş olup 2012 yılının başlarında üretime başladık. Ana sektör olarak ayakkabı, yalıtım ve mobilya sektörlerine hizmet vermekteyiz. 2016 yılına geldiğimizde yaptığımız ek yatırımlar ile birlikte yıllık 30.000 ton baz doymuş poliester poliol ve 20.000 ton prepolymer üretim kapasitesine sahibiz. Tamamen kapalı ve full otomosyon bir tesise sahibiz. Yurt dışı satışlarımız Rusya, Ukrayna, İran, Suriye, İsrail, Mısır, Cezayir, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetleri olmak üzere toplam satışların %45’i civarındadır.

Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda yurt içi pazar payımız ayakkabı sektöründe %25, yalıtım sektöründe %20 civarındadır.

 

Ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

BAYFOOT markası ile terlik – taban, iş güvenliği ve fussbett sektörleri için çeşitli poliüretan sistemler üretmekteyiz. BAYRIGID markası ile yalıtım sektörü için sandviç panel, soğuk oda paneli, EPS – taş yünü yapıştırıcısı, boru izolasyonu ve sprey alt sektörleri için çeşitli poliüretan sistemler üretmekteyiz. BAYFUR markası ile mobilya sektörüne tahta taklidi poliüretan sistemler üretmekteyiz. BAYFOAM markası ile otomotiv ve ofis mobilyaları sektörüne kalıplanmış sünger poliüretan sistemler üretmekteyiz.

 

Laboratuvar ve Ar-Ge/Ür-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Yatırımlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yaptığımız işin gereği sürekli Ür-Ge faaliyetleri yapmak zorundayız. Pazar çok dinamik. Ürün yaşlandırma eğrisine baktığınızda bu süre çok kısadır. Sürekli rekabette öne çıkaracak sistemlerin geliştirilmesi ana hedefimizdir.

TÜBİTAK (TEYDEP) ile devam eden ya da kapanan birçok projemiz vardır. Mümkün olduğu kadar üniversiteler ile ortak projeler yürütmeye çalışıyoruz.

Poliüretan sektörü hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Son olarak; sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Türkiye’de poliüretan tüketimi yıllık %8 civarında büyümektedir. Bu değer, ülkemizin yıllık büyüme değerinden daha büyüktür. Jeopolitik durumlardan, belki de ticaret savaşlarından 2016 yılı ne yazık ki ciddi büyümelerin olduğu bir yıl olmadı. Baymel olarak 2015 yılına göre satışlarda %12 büyüdük. Bu büyüme ile yeni ihracat pazarlarına penetrasyon sağladık.

Satış yaptığımız pazarları değerlendirecek olursak; özellikle yurt içinde artan riskler ile birlikte terlik-taban ve mobilya sektörleri üreticilerinin satış ve pazarlama faaliyetleri yeniden gözden geçirmelerinde fayda görmekteyiz. Bu nedenden ötürü ayakkabı sektöründeki büyümeyi tamamen yurt dışındaki pazarlarda aramaktayız.

Yalıtım sektörünün poliüretan tüketiminde lokomotifi olan sandviç panel üretimi yakın komşu ülkelerdeki gelişmeler ve yurt içi yatırımların bir türlü istenen seviyede olmaması nedeniyle artan rekabet ve karsızlıktan ötürü çok dikkat edilmesi gerekilen bir sektör durumuna gelmiştir. Bu sektörde de panel tüketiminin fazla olduğu ülkelerdeki panel üreticilerine odaklanmış durumdayız. Yalıtım sektöründeki büyüme stratejimiz ise; tamamen ihracattır.

Ayrıca 25 Ocak 2017 tarihinde TOBB tarafından düzenlenen 2016 yılının Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketinden biri seçilerek, ülke ekonomimize değer katan firmalardan biri olduk.

Müşterilerimiz, çalışanlarımız, ortaklarımız ve tüm paydaşlarımız için beklentilerinin ötesinde değer yaratan bir sistem evi (system house) olma misyonu ile yolumuza hızla devam etmekteyiz.

2017 yılında görüldüğü kadarıyla emtialardaki dalgalanmalarla fazlaca uğraşacağımız bir yıl izlenimi vermektedir. 2017 yılının hepimize başarılı bir yıl olmasını temenni ederim.