Çadırları Sprey Poliüretan Köpükle Zorlu Kış Şartlarına Hazırlama

  • Uygulama
  • Ziyaret: 0
  • borkan, deprem, poliol, stk
  • Son Güncelleme: 28-08-2013
  •  
    Share on Tumblr       
Ekim ayında Van’da meydana gelen ve bir çok insanımızın ölümüne ve yaralanmasına, çok sayıda binanın yıkılmasına veya kullanılamaz hale gelmesine yol açan deprem tüm halkımızı derin üzüntüye boğmuştur. Depremin yıkıcı etkisinden sonra bir yandan, özellikle ilk hafta, arama kurtarma faaliyetleri tüm devlet güçleri ve STK lar tarafından yürütülmekte, bir yandan da depremzedelerin acil ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmaktadır. Burada en acil ihtayaçlar olarak gıda ve barınma ön plana çıkmaktadır. Bu durum hemen hemen tüm doğal afetler ve felaketlerde benzer şeklilde olmaktadır.

Barınma sorunu çok sayıda binanın yıkılması veya kullanılamaz hale gelmesinden dolayı acil olarak büyük çapta çadırlar vasıtasıyla sağlanmaktadır. Kalıcı konutların yapımının uzun sure alacağı ve insanları diğer şehirlerde başka yerlere yereştirme opsiyonunun da sınırlı sayıda insanımız için yapılabileceği göz önüne alındığında  mevcut çadırların zorlu kış şartlarına acilen kavuşturulmasına ihtiyaç vardır. Aslında Kızılay çadırlarının büyük kısmı dört mevsim amaçlı ve ortasında izolasyon malzemesi bulunan çift katlı çadır bezinden yapılma olduğu bilgisi verilmektedir. Ancak televizyonlardan gördüğümüz kadarıyla kış şartlarında daha şimdiden yetersiz kalmakta, soğuk ve su geçirme problemlerinin ortaya çıktığı bilgileri ulaşmaktadır.

Mevcut çadırların yukarıda bahsedilen yetersizliklerinin olması da makul şekilde açıklanabilir. Çadırların su geçirimsizliği (aslında su geçirmeye karşı direnci- water resistant)  kimyasalların emprenye edilmesi yöntemiyle çadır bezlerinin kaplanması şeklinde yapılmaktadır. Ancak bu kaplamanın gerek depolama koşullarındaki bağıl nem ve sıcaklık, gerek imalat, nakliye ve montaj sırasında sürtünmeler ve eğilip bükülme şeklinde maruz kaldığı kuvvetler neticesinde aşınmakta ve su geçirimsizliği azalmakta hatta direct geçirgen bölgeler oluşmasına yol açmaktadır.

Çadırların ısı izolasyonuna gelince; o da genelde iki çadır bezi arasına konan aradaki elyaf tarzı (örneğin cam yünü) izolasyon malzemesiyle yapılmaktadır. Bu tip elyaf bazlı (kaya yünü, cam yünü, sentetik elyaf vs) malzemeler nem çektiklerinde izolasyon değerini büyük ölçüde kaybetmektedirler. Yüzeydeki su ve nem geçigenliğiyle birlikte Bu sebeptendir ki çadırların izolasyon değeri düşmekte ve yetersiz kalmaktadır.

Yukarıdaki sebeplerden dolayı insanların kışı geçireceği bu çadırların acilen zorlu kış şartlarına karşı hazırlanması ihtiyacı vardır. İçine su geçen ve ısı izolasyonu yetersiz çadırlar hem bakteri, küf, mantar oluşumlarından dolayı  sağlık problemlerinin çıkmasına sebebiyet verecek hemde sürekli ısıtma gereksinimi ve enerji kaybına yol açacaktır.

Borkan A.Ş. yekpare izolasyon sistemleriyle ısı-su-ses yalıtımı konusunda uzman bir firma olarak, bu önemli problemlere karşılık basit, hızlı uygulanabilir hem su geçirgenliğine hem de ısı kaybına kesin care olacak ve çadırları zorlu kış ve çevre şartlarına karşı güçlendirecek özel bir malzemeyle özel bir çözüm önermektedir. Bu da SPREY POLİÜRETAN KÖPÜKLE YEKPARE İZOLAYON uygulamasıdır.

Bu uygulamada kurulu çadırların üzeri, seyyar uygulama makineleri vasıtasıyla   yerinde 5 cm kalınlığında sprey poliüretan köpükle kaplanmaktadır. Köpük üzeri de UV ışınlarına karşı boyanmaktadır. Uygulama basınçlı sprey makineleri vasıtasıyla yapıldığından çok hızlıdır ve projeler süratle tamamlanabilir.

Sprey Poliüretan Köpük
Sprey poliüretan köpük bilinen en iyi ısı yalıtım malzemesidir. Çok düşük ısı iletkenlik katsayısı (0,022 W/m.K) ve Aynı zamanda da yüksek su geçirmezlik özelliği vardır. Isı ve su yalıtımının yanında aynı zamanda ses yalıtımı da yapmaktadır. Örneğin 6 cm kalınlıkta bir köpük genel ses oktav frekanslarında ortalama yaklaşık % 50 ses yutma özelliğine sahiptir.

Çadırların kış şartlarında önemli problemi olan  ısı ve su yalıtımını yaparken aynı zamanda ses izolasyonunu da yapması, çadırda yaşayanların seslerinin dışarı gitmesi ve dışarının ses ve gürültüsünün de içeri girme seviyelerini ciddi şekilde düşürecek ve rahatlık sağlayacaktır.

Köpük her türlü yüzeye çok kuvvetli şekilde yapışmakta ve istenen yoğunluğa kadar şişerek süratle sertleşmektedir. Kürleşmesi yaklaşık 10 saniyedir. Bu yüzden uygulama yapılan çadırlar süratle ve anında kullanıma açılabilir.

Spey poliüretan köpük POLYOL ve İZOSİYANAT genel isimli  iki bileşenden oluşmakta, bu iki malzeme varillerden pompalar vasıtasıyla sprey makinesine gelip oradan ısıtma ve oranlama yapılarak yüksek basınçla tabanca vasıtasıyla püskürtülerek uygulanmaktadır. Makineler seyyar araçlara monte şekilde olup 60-100 metre hortuma ve ucunda sprey tabancasına sahiptir. Seyyar ve hızlı devreye alınabiliyor olması çeşitli iş bölgelerine süratle intikal edilmesini sağlamaktadır. Uygulama basınçlı sprey makineleri vasıasıyla yapıldığından çok hızlıdır. Kürleşmesi de hızlı olduğundan kısa sürede çok sayıda çadır izolasyonu yapılabilir.  Bir makine günde 25-30 çadır yapabilir.

Köpük uygulaması çadırla yer birleşimine de atılarak yanlardan su gelişine ve hayvan, böcek geçişlerine de engel olur. Çadırları yere sabitlediğinden ve yüzeyini mukavim yaptığından yağmur, rüzgar ve kar yüklerine karşı dayanıklı hale getirir. Devrilme, uçma ve çökme riskini azaltır.Köpük istenen şekilde uygulamadan sonra kesilip şekil verilebildiğinden kapı yerleri kesilerek açılır.

Isı dayanımı 100 C nin üzerinde olduğundan ve erime damlama yapmadığından içeride sobayla yada elektrikle ısınma yapılmasına da olanak verir. Yangın sınıfı olarak B-2 ve üzeri bir malzeme ve kendi kendini söndürebilen bir malzeme olduğundan yangın yayma  riski de yoktur. Alev kaynağı kesildiğinde süratle kendi kendini söndürmektedir.

Köpük UV ışınlarından oluşabilecek yıpranmalara karşı UV Boyayla korunabilir ve uygulama sonrası eğer çok uzun süreler kullanımı planlanıyorsa üzerinin boyanması gerekir. Bu da ya çadırda kalan kişilere boyanın verilerek kendileri tarafından, yada köpük uygulayıcısı tarafından yapılabilir. Boya da makineler vasıtasıyla hızlı şekilde atılabilir.

Uygulama
Sprey poliüretan köpük yukarıdaki özelliklerinden dolayı, soğuk hava depolarında, tavuk kümesleinde ve baınaklarda, sanayi tesislerinde, binalarda, çatı , cephe zemin ve teraslarda, perde betonlarda yekpare izolasyon malzemesi olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır. Borkan A.Ş. de bu uygulamaları 25 yılı aşan bir süredir uygulama tecrübesine sahiptir. Ayrıca kendi  PUR-MANTO tescilli markası altında sprey poliüretan köpükle yekpare deliksiz ve yamasız mantolama uygulaması yapmaktadır ve bu uygulamayı yapabilen dünyadaki sayılı firmalardan biridir.

BU projede önerilen çadırların zorlu iklim şartlşarına hazırlanması ve bu amaçla önerdiğimiz sprey poliüretan köpükle bunun yapılması işi Amerikan ordusu (US ARMY) tarafından çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Afganistan ve Irak ta yüzbinlerce metrekareler seviyesinde çadır izolasyonları yaptırdıkları birinci elden bilinmektedir. BORKAN’a da Türkiye’deki bu konuda en eski ve en tecrübeli firma oluşu sebebiyle Bu uygulamayla ilgili  Afganistan ve Irak’taki askeri çadırların izolasyonuyla ilgili şartname gönderilmiş ve teklifler alınmıştır.

Uygulamanın büyüklüğüne gore işin süratle yapılması, sağlıklı şekilde aksamadan yürütülmesi ve koordine edilmesi için bir tecrübeli ana yüklenici ve karşısında da yetkili bir resmi kurum temsilcisi olmalıdır. Yüklenici Koordinatör firma mevcut uhdesinde bulunan ekip ve makinelerle hızlı şekilde işi başlatacak, bir yandan da ilave makine ve ekiplerin temin ve koordinasyonunu sağlayacaktır.

Kullanılacak hammaddeler gerek Bayer, BASF, Dow Chemicals, Huntsman, gibi uluslararası firmaların gerekse Flokser, EMA, Kimteks gibi yerli formülatörler vasıtasıyla Türkiye’de bulunmakta ve süratle temininde problem bulunmamaktadır. Hammaddeler varilde olduğundan nakliyesi ve nakliye edilen malzeme miktarı fazla olmadığından mazleme sevk ve lojistiği problem oluşturmayacaktır.

Uygulama bölgesinde makineler için  380V 25 KWA elektrik ihtiyacı vardır. Eğer elektrik problemi çözülemezde yada elektrik bulunmayan yerlerdeki uyglamalar için  jeneratör temini gerekecektir. Burada askeriyeden yada belediyelerden yardım alınabilir. Jeneratör kiralaması yapılabilir.

As with the details given above, spray polyurethane foam application on tents, with high speed and  high insulation performance, can provide winterization of emergency tents against harsh winter conditions. Yukarıda detaylarıyla belirtildiği gibi sprey poliüretan köpük yüksek izolasyon performansı, süratli uyulaması ve çabuk devreye alınmasıyla  acil durum çadırlarının kış şartlarına uyarlanmasını, , dolayısıyla da afetzedelerin acil barınma ihtiyaçlarını sağlayacaktır.
 
Proje Maliyeti
Çadırların üzerine 5 cm kalınlıkta köpük yeterli olacaktır. Üzerinin de boyanması gerekecektir. Her bir çadırın 20 metrekare, ve yaklaşık 5000 çadırın yapılacağını farzedersek, metrekarede 2,5 kg ortalama poliüretan tüketimini ve 500 g/m2  UV boya tüketimini varsayarsak , yaklaşık toplam maliyet 3.000.000 TL ( 1.200.000 Euro) dir. Bunun yaklaşık dökümü de aşağıdaki şekildedir:

  • Hammadde/İşçilik/Kar     2.500.000                  
  • İlave makine ekipman      500.000
  • Toplam                           3.000.000 TL


Şirket Profili
1984 Yılında İzopoli Ankara Kimya olarak başlayan ve o zamanlar Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirildiği sprey poliüretan köpükle yekpare ısı su ve ses yalıtımı uygulamaları daha sonra grup şirketlerinin ihtisaslaşmasıyla 1994 yılı itibariyle BORKAN çatısı altında devam etmektedir
.
 Sektörde bir öncü olarak geçen 25 yılı aşkın süre içinde gerek Türkiye’nin hemen hemen her köşesinde gerekse yurt dışında çok sayıda çeşitli uygulamalar yapılmıştır. Prestij projelere imzalar atılmıştır. Yüzlerce soğuk depo izolasyonu, Tavuk kümesi izolasyonu, sanayi tesisleri, binaların çatısı,cephesi zemin ve perde betonlarının izolasyoınları gerçekleştirildi. Deprem sonrası  yüzlerce acil deprem evlerinin  izolasyonu süratle gerçekleştirilerek zor şartlar altındaki depremzedelerin kışı ve yazları  rahat geçirmesi sağlanmıştır.Kilometrelerce jeotermal boru hatlarının , tankların izolasyonu gerçekleştirildi.


Bunun sayesinde gün geçtikçe bilinirliği artmaya başlayan PUR-MANTO isimli binaların dış cephesinde yekpare deliksiz yamasız şekilde sprey poliüretan köpükle mantolama  sistemi geliştirilmiş ve başarıyla uygulanmaktadır.  Sprey Poliüretan köpük uygulamalarının yanında, sprey polyurea, sprey membrane, malzemeleri geliştirilmiş ve uygulamaları yapılmıştır.Üretimler ve ürün portföyü çeşitli yapıştırıcı ve sızdırmazlık elemanlarıyla sürekli gelişmekte ve şantiyelerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Su yalıtım membranları, akrilik, silicon, Poliüretan mastikler, yapıştırıcılar ürün portföyündedir.

Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası (EBRD) nın sunduğu Avrupa Birliği destekli Enerji verimliliğinin artırılmasına ve karbon salınımlarının azaltılmasına yönelik yatırımların teşviklerinden yararlanılması için Borkan (TURSEFF) onaylı Tedarikçidir.

Dr. Hikmet Satıcı
Genel Müdür
Borkan A.Ş.