Cam Kürecik-Dolgu Malzemesi

  • Kimyasallar
  • Ziyaret: 753
  • dolgu malzemesi, inorganik, mikrokürelerdir, cam kürecik
  • Son Güncelleme: -/-
  •  
    Share on Tumblr       


Cam küreler çok sayıda sistemde hafif katkı olarak kullanılabilecek, inorganik mikrokürelerdir. Küresel şekilleri ve düşük yoğunlukları ile diğer kullanılan mineral dolguların yerine kullanıldıklarında birçok avantaj sağlamaktadırlar. İşleme özelliğinin geliştirilmesi, malzeme maliyetinin düşürülmesi ve son üründeki aranılan mühendislik özellikleri sağlaması ile birçok sektörde yaygın bir şekilde başvurulan bir uygulamadır.

 

Cam küreler dünyada imal edilen en eski ürünlerden biri olarak kabul edilebilir. M.Ö. Mısırlılar cam baloncukları süsleme ve dekorasyon amacı ile kullanıyorlardı. 1930’lara gelindiğinde ışığı geri yansıtma özelliğinden faydalanılarak otoyol çizgilerinde kullanılmaya başlandı. 1960’lara gelindiğinde ise artık plastik sektöründe kendine yer edinmiş, hem termoplastik hem termoset reçinelerde kullanılmaya başlanmıştır. Mikroküreler hem termoplastik hem termoset reçinelerde fiziksel özelliğin artırılması, maliyetin düşürülmesi ve üretim sorunlarının çözülmesi amacıyla destek/ dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

 

Dolu cam mikrokürelerde uçucu kül prosesinin kullanılmaya başlanması, içi boş cam mikrokürelerin keşfedilmesini sağlamıştır. İçi boş cam küreler, reçineyi büyütmek, hacmi artırmak ve daha düşük ağırlıkta son ürün elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Cam küreler ile aminler, anhidritler, poliamitler ve katalitik kür malzemeleri kullanılabilir. Mikrokürelerin bileşimi eylemsiz niteliktedir. Suda çözünmez; solventlerle, organik kimyasallarla, asitlerle veya alkalilerle reaksiyona girmezler. Ürünün kimyasal özelliğine etki etmez. Direnç ve güç sağlamasının yanında yağ emilimi düşüktür, ürünün akışkanlık özelliğini artırması ile kalıba daha kolay yerleşmesine imkân sağlar. Daha düşük viskozite sağlamaktadır. İzolasyon özelliğini artırırlar. Kolaylıkla geri dönüştürülebilirler ve çevreye olumsuz etkileri yoktur. Renksiz camdan yapıldıklarından formüllerin rengini bozmazlar. Cam küreler zararsız dolgu malzemeleridir. Bunun yanında tutuşmaz, alev almazlardır. Termal iletkenliği mevcuttur. Havadaki nemden etkilenmezler. UV ışınlarını geçirirler, bu da UV tedavilerinde uygundur.

 

Dolguların çoğu rastgele şekilli parçacıklardan oluşmaktadır. Bu durum dolgulara birtakım dezavantajlar da sağlayabilmektedir. Bunun yanında mikrokürelerin şekillerinin küre şekillerden oluşması ve ürün içerisinde eşit dağılıyor olması boyutsal stabilite sağlar, bu da cam kürelere çeşitli avantajlarda katmaktadır. Bu durum formüle, daha kolay uygulama, daha iyi akış ve düzleştirme imkânı da sağlamaktadır. Geometrik hesaplar, küresel parçacığın hacmine göre yüzey alanının diğer tüm katkı malzemelerine göre daha az olduğunu gösteriyor. Bu özellik, herhangi bir kayıp olmadan daha fazla reçinenin mikrokürecik ile yer değiştirmesine ve maliyetin düşürülmesine imkân sağlar. Cam kürelerin boyutları ve yoğunlukları faklı çeşitlerde olup kullanılacak yere ve ürüne göre belirlenir. Cam küreler karışım esnasında makaslamayı en aza indirmek için karışım içerisine son olarak eklenir ve karışım işlemi yavaş ve dikkatli bir şekilde yapılarak homojen olması sağlanır.

 

Bir mühendislik ürünü olan mikroküreler, kullanılacağı alana ve ekleneceği formüle uygun boyut ve yoğunlukta seçilerek en uygun miktarlarda eklendiklerinde maliyeti düşürüp, hacmi artırır, daha verimli ürünler elde edilmesini sağlar.