Ece Boya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Birtan Erdoğan ile Röportaj

  • Röportaj
  • Ziyaret: 0
  • röportaj, birtan, ali
  • Son Güncelleme: 10-12-2014
  •  
    Share on Tumblr       

Bu sene 30. Yılını kutlayan Ece Boya’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Birtan Erdoğan ile profesyonel özgeçmişi, firmanın kompozit sektörüne yönelik geliştirmiş olduğu son yenilikler ve projeler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Eğitim hayatıma İstanbul’un Kadıköy ilçesinde başladım ve farklı birkaç okulda sürdürdüm. Yine Kadıköy ilçesinde yer alan Mustafa Saffet Anadolu Lisesi’ni 2004 yılında bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandım. 1 yıllık İngilizce eğitimi ardından Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’ne devam ettim ve 2009 yılında mezun oldum. Üniversitede geçirdiğim son 2 senede çeşitli laboratuvarlarda araştırma öğrencisi olarak görev aldım. 22 yaşımda profesyonel olarak Ece Boya Kimya Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarları’nda görevime başladım ve 5 seneyi aşkın bir süredir çalıştığım şirketimizde görevime Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak devam etmekteyim.


Ece Boya kaç yılında kuruldu? Kuruluşundan bugüne firmanızda nasıl bir gelişim süreci gerçekleşti?

Ece Boya; 1984 yılında Okay Erdoğan tarafından kurulmuştur. İlk adımlarını mobilya boyası ve verniği üretimi ile atan firmamız, birkaç sene içerisinde önce alkid reçine, ardından doymuş ve doymamış polyester reçine ve türevleri üretimine başlamıştır.1995 yılında faaliyetlerini Tepeören Mevkii’nde sürdürmeye başlayan Ece Boya, büyüme amacı ile 2006 yılı başında İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan modern makinelerle donatılmış ve daha yüksek kapasiteye sahip olan fabrikasına taşınmıştır. Halen 2 farklı noktada üretimlerimize devam etmekteyiz. Ayrıca bu sene 30. yaşımızı kutluyoruz.


Ürün ve ürün gruplarınızdan bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Üretimini yaptığımız 2 ana ürün grubu olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki kaplama (coating) ürünleridir. Mobilya ve sanayi boyaları, vernikler, tinerler ve çeşitli yardımcı maddeleri bu grubun içerisine alabiliriz. İkinci grup ise üretimimizin daha büyük kısmını oluşturan reçine ve türevleri ürünlerdir. Doymuş ve doymamış polyester reçine, alkid reçine, jelkot, polyester pigment pasta ve yardımcı malzemeleri de ikinci gruba koyabiliriz. Otomotiv, denizcilik, mobilya, inşaat, sağlık, ulaşım ve daha birçok farklı sektöre hizmet eden firmamız, termoset kompozit malzemelerin yer aldığı bütün sektörlere hitap etmektedir. Ürünlerimiz 30 senedir "erco” markası ile pazarlanmaktadır.

 Kompozit sektörüne hitap eden ürünleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Kompozit sektörüne sunduğumuz malzemeleri şöyle sıralayabiliriz: Doymamış polyester reçineler; kompozit malzemelerin "yapı taşı” olarak tanımlayabileceğimiz bu reçineler, epoksi vb. diğer termoset reçinelere göre daha kolay uygulamaya ve düşük maliyetlere sahiptirler. Dünyada ve Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar. Kompozit sektöründe "son kat” olarak da adlandırılabilen jelkotlar; tiksotropik kıvama sahiptirler, fırça veya sprey tabanca ile uygulanırlar. Estetik ve dış etkenlerden koruma anlamında büyük önem taşırlar. Renklendirilip kullanılırlar. Pigment pastalar; adından da anlaşılacağı üzere renklendirme amacı ile hem polyester reçinelere hem de jelkotlara katılabilmektedir. Bu ürünler, maksimum uyum için özel olarak tasarlanmıştır. Neredeyse bütün renkler Erco markası ile üretilebilmektedir. Yüksek kimyasal dirence sahip vinil ester reçineler; uygulama kolaylığı açısından polyester reçinelere benzerler. Kimyasal dayanım olarak ise epoksi reçinelere çok yakın bir performans gösterirler. Kullanımı ileri seviye mühendislik ürünlerinde her geçen gün artmaktadır. Ayrıca; çeşitli monomerler (örneğin stiren), temizlik ürünleri, kalıp ürünleri, katkı maddeleri, hızlandırıcı ve katalizörler gibi farklı yardımcı malzemelerimiz bulunmaktadır.


Yurt içi ve yurt dışı satışlarınızdan bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

30 senedir yurt içindeki faaliyetlerimize büyüyerek devam etmekteyiz. Bayii ağımızı ve müşteri sayımızı her geçen gün arttırıyoruz. Komşularımız ve Türkiye’ye yakın ülkeler başta olmak üzere Avrupa’da yer alan birçok ülkeye ihracat yapmaktayız. 2014 senesi içerisinde 22 ülkeye ihracat gerçekleştirdik ve bu sayıyı 2015’te 26’ya çıkarmak istiyoruz.


Kompozit sektörüne yönelik geliştirmiş olduğunuz son yenilikler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kompozit sektörü için son olarak geliştirdiğimiz ürünümüzden bahsetmek isterim. Ürünümüzün adı Parlak Topcoat’tur. Jelkotların aksine kompozit malzeme üretimi öncesi değil, sonrası uygulanan topcoat’lar ile mat yüzeyler elde edilebilmektedir. Geçtiğimiz ay tanıtımına başladığımız parlak topcoatlar ile müşterilerimiz, sonradan yapılan son kat uygulamalarında bile jelkotlar kadar parlak (90 Gloss) bir yüzeye sahip olabiliyorlar. Özellikle su kaydırakları ve yatlar gibi büyük kompozit parçaların sonradan boyanma, kaplanma işlerinde büyük kolaylık getireceğini düşündüğümüz bu ürünümüz önümüzdeki seneden itibaren Avrupa ve Orta Doğu’da da tanıtılmaya başlanacaktır.


Yeni hedef ve projelerinizden bahsedebilir misiniz? Kompozit sektöründe pazara sunmayı düşündüğünüz yeni ürünler bulunmakta mıdır?

Mevcut projelerimiz arasında en büyüğü Kocaeli Dilovası’nda yer alacak yeni üretim tesisimiz olacaktır. Gebkim’de yer alan ve 50.000 m2 alana sahip bu tesis; hem reçine hem de boya üretimi yapacaktır. 2016 yılının ilk çeyreğinde üretime başlamayı düşünüyoruz. İhracatımızı arttırmak, katma değeri yüksek ürünleri iç ve dış piyasaya sunmak ve yeni nesil reçineler tasarlamak hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bunların en başında VOCfree (Uçucu Organik Bileşensiz) reçineler vardır. Stiren monomer içermeyen bu reçineler konvansiyonel metodlarla kürlenebilmektedirler ve organik gaz emisyonları sıfırdır. ArGe tasarım süreci 2014 senesi içerisinde başarı ile tamamlanmış bu reçinelerin önümüzdeki seneden itibaren daha yaygın kullanılacağını düşünüyoruz.


Çalışan profiliniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ece Boya Kimya 100’den fazla çalışanı, 32 adet bayisi ve bölge müdürlükleri ile Türkiye ve dünyaya hizmet vermektedir. Mühendis ve kimyager kadrosu geniş olan firmamızda ekip çalışmasına önem verilmektedir. Eğitimin ilk sırada yer aldığını ve ekip içerisinde saygı ve sevginin önemsendiğini belirtmek isterim. Nitelikli personellerimiz ve etik çalışma anlayışımız ile müşterilerimize %100 memnuniyeti sunmaya hazırız.


Laboratuvar ve ArGe çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

ArGe çalışmalarımızı tüm hızıyla kesintisiz bir şekilde sürdürmekteyiz. Çalışmalarımızın yaklaşık %75’i müşteri talebi, %25’i ise yeni nesil ve teknolojik ürünler üzerine yapılmaktadır.

Mevcut 1 adet pilot reaktör, farklı hacimlerde cam balon reaktörleri, jelkot ve pigment pasta çalışmaları için karıştırıcı ve dispersiyon ekipmanları ArGe laboratuvarlarımızda aktif olarak çalışmaktadırlar. 10’un üzerinde ArGe mühendisi ve çalışanı ile proje ve geliştirmelerimize devam ediyoruz.


Müşterilerinize yönelik satış sonrası teknik destek sağlıyor musunuz?

Müşterilerimize hem kendi yerlerinde hem de Ece Boya tesislerinde satış öncesi ve sonrası teknik destek vermekteyiz. Satış öncesi ürün tasarımı, küçük boyutta pilot denemeler ve teknik ölçümler; satış sonrası ise teknik geliştirmeler ve danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Ayrıca nadir rastlanan müşteri şikayetlerinde de müşterilerimize sadece reçine konusunda değil, makine, ekipman, yardımcı malzemeler, kalıplama vb. konularda danışmanlık vermekteyiz.


2014 yılı, firmanızın hedefleri için nasıl geçmekte? Hedefleriniz ve beklentileriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

2014 yılı 2. çeyrek sonu itibarı ile çok iyi geçmektedir. Beklentilerimizi ve hedeflerimizi gerçek hayata yansıtıp aksiyona çevirebildiğimiz sürece başarılı olacağımıza inanıyoruz. %15 olarak koyduğumuz büyüme hedefini %19’luk bir gerçekleşme oranı ile aşmış bulunmaktayız. İlk çeyrekte yaşanan ekonomik sorunları hızlı bir şekilde atlatmamız ve ihracatımızı artırmamız büyümemizdeki en önemli faktörlerdir.


Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Kompozit sektörünün gelişmesi ve emin adımlarla ilerlemesi için yüksek kalitede, ileri seviye mühendislik çalışmaları ile tasarlanmış kompozit parçaların üretimine odaklanılması ve uygulama teknolojilerinin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde, ArGe’ye önem verildiği sürece Türkiye’nin kompozit sektöründeki gücüne güç katacağımızı ve Türkiye olarak bir dünya markası olacağımıza inanıyorum.