Elite Core Makine Türkiye Genel Müdürü Sayın Erhan Aksu ile Röportaj Gerçekleştirdik

  • Röportaj
  • Ziyaret: 418
  • erhan aksu, elite core
  • Son Güncelleme: 2-09-2016
  •  
    Share on Tumblr       


Elite Core Makine Türkiye Genel Müdürü Sayın Erhan Aksu ile profesyonel özgeçmişi, firmanın kuruluşundan bugüne gelişme
süreci hakkında bilgilendirici bir röportaj çalışması gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle şahsım nezdinde firmam ve grubum adına sizin bizimle alakadar olmanızdan dolayı duyduğumuz memnuniyeti paylaşmam gerekir. 1981, İstanbul doğumluyum. Üniversite benim için kısa süren bir yolculuk oldu, devamını Berlin BTU’da getirmeye devam ettim ve hala sürdürüyorum. Kısa süren bir askerlik macerasından sonra öncesinde de yarıda bırakmış olduğum iş hayatına döndüm.

 

Gitmeden belli başlı firmalarda dış ticaret departman sorumluluğundan, firma yöneticiliğine kadar belirli kademelerde görev aldım. Kıymetli büyüklerimden öğrendiğim iş hayatı gerçeklerinin idrakine vararak ve şartlar gereği, ayrıca çok sevdiğim bir dostumun -ki kendi ayrıca patronumdu- ısrarı ile hala aşk ile yaptığım bağlantı elemanları ticaretine ve imalatına 2006 yılında resmi olarak başladık. Bunun evveli de mevcut, elbette.

 

Sonrasında ciddi çalışma ve sıcak temaslar ile piyasada zor da olsa, bilirsiniz geçmişte Türkiye’de ticaret ilk anda farklı duruşları iterdi ama şu anda herkes gayet rahat ve ferah hallerde hammadde ve bununla birlikte üretici partnerler bulabiliyor, biz de kendimize yer bulduk. "Yeni yüzler ve ilimler, olumlu yönde ilerlendiğinin kanıtıdır” derdi bir büyüğümüz. Sonrasında, bünyesinde hala bulunduğum ve sonradan ortağı olduğumuz Elitecore Machinery firmasına katılmadan önce ERAFORM ENDUSTRİYEL diğer adı ERAENDUSTRİYEL olan firmamız ile ülke sanayinin değer otomotiv ve beyaz eşya üreticilerine halihazırda ürettiğimiz gibi bağlantı elemanları üretmekteydik.

 

Akabinde Eraform bünyesinde distribütorlük ve servis hizmetleri ile Avrupa ve Türkiye’de faaliyetlerine hız veren Elitecore Machinery China Ltd. ile aldığımız karar neticesinde Türkiye’de bir sünger üretim ve işleme makinaları imalatı kurmaya karar verdik.

 

Firmanızın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz? Firmanızın üretim konusu, Pazar payı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kuruluşumuz 1998’e dayanmakta ama güncel konumda hem Çin hem de Türkiye ayağımızın temelleri bahsi geçen zamanda atılmış olsa da sertifika dizayn ve izinler bizi 2003’lere kadar getirdi. Çin’de ilk üretimlerimizi yapmaya başladık. Çünkü biz ortaklık paydalarına bakıldığında orijinal bir Çin’li firmayız. Gelişime özen gösteren Çin ve Türk bileşimi bir firma olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. Türkiye’de ve Avrupa’da yatak imalatında ve onun hammaddesi gözü ile bakılan PU sünger sektöründe giriş maliyetlerini düşüren, aynı oranda kaliteyi yakalayabilmiş bir makina imalaçısı bulunmamaktaydı. Aslına bakıldığında herkes iyiyi üretmek için çıkar yol arar. Bazıları maliyetten, bazıları kuruluş temasından dolayı farklı yönlere çekilirler. Biri hızlı ve bir numaradır; diğeri dayanıklı ve pahalıdır. Her sektörde bizim bulunduğumuz durum gibi bir durumda olan ve yeni imalata başlayan firmalara partnerlik yapan, ayrıca o firmayı rakipleri seviyesine düşük maliyetlerle yakınlaştıranlar vardır. Biz de hizmet kalitemiz ve sadık duruşumuzla yıllardır tüm dünyaya lafta değil, hakikaten tüm kıtalara hem Çin’den hem Türkiye’den ürün verebilmiş nadir makina imalatçılarındanız.

 

Türkiye’de asıl bulunma amacımız CNC imalatında yön veren firma olmaktır. 2,5x1,5mt blok sünger kesebilen ürünüz cnc contour cutting horizontal makinanız halihazırda değerli müşterilerimize teşhir edilmektedir. Bulunduğumuz durumun umut verici olduğunu düşünüyorum. Her zaman daha iyisi ve yenisi için hizmet veriyoruz.

 

Ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Ürünlerimiz ile yatak imalatından mobilya imalatına ayakkabı sektöründen dayanıklı tüketim mallarına ve otomotive kadar geniş bir yelpazede hizmet vermekteyiz. Kesim gruplarımız, otomatik yatay ve dikey kesim makinaları, yatay ve dikey cnc makinaları sonsuz bıçak ve tel ile olan model serileri ile, manual yatay ve dikey makinalar, profil kesim (egg shape cutting machine), açılı kesim makinaları. sünger imalat gruplarımız, pu foam (polyether düşük basınçlı makinalarımız sonsuz hat ve blok döküm (sandık döküm), rebounded (bondeks). Laminasyon gruplarımız (sıcak ve soğuk bant laminasyon) ayrıca alev laminasyon, yatak kapama grubumuz, yastık dolum grubu, kenar dikme grupları ve geliştirilen sırada bekleyen projelerimiz.

 

Satış faaliyetleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştirmektesiniz?

Az önce de bahsettiğimiz gibi tüm kıtalarda güçlü bir kullanıcı ağımız var. Bu kullanıcıların tavsiye ve önderlik etmeleri ile işleyen sağlam bir iletişim bağı oluşmuştur. Makine satışı sanırım hep ilk hali gibi tavsiye üzerine devam edecek. Ancak sizler yani basın sayesinde yeni yatırımcılara ya da hevesli imalatçılara kendimizi tanıtabiliyoruz. Ama her zaman tavsiye öncelikte bulunuyor, tabii ki.

 

Poliüretan ve Kompozit sektörüne hitap eden ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

ECMT-100 diye bahsettiğimiz kendi için 7 ayrıca modeli olan Avrupa 2,6mt en ile üretim yapabilen Pu flexi foam imalat makinalarımızdan başlayarak tüm makinalarımız bu bahsi geçen sektör içindir.

 

Ar-Ge faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz? Çalışan profiliniz hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’de toplamda 6 kişiyiz ve satış servis ve montaj hizmeti vermekteyiz. Ar-Ge hizmetimizin arama kısmı Türkiye ye geliştirme ve hayata geçirme kısmı Çin’de olmaktadır. Çin’de son durumumuz 73 kişiydi. 4 ana mühendis ve montaj teknikerlerimiz, ayrıca ofis çalışanlarımız da mevcut.

 

Kurum içi iletişiminiz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Çalışanlarınızın performansını artırmaya yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Biz firmamızda sadece iyileri konuşuruz. Kesinlikle eksik, hatalı ya da sehven hatalı işler yapıp başarısız olan ne firmaları ne insanları ne de düşünceleri konuşuruz. Bu, bizim için adeta altın kuraldır.

Ödül yönetim şeklimiz performans ile şekillenir ama bunu yakalaması içinde tüm personelimizi eğitimlerle yarışa hazırlarız.

 

Firmanızın kalite politikası ve ilkeleri hakkında bilgi verir misiniz?

Kalite evrakta kalmasın diye her çalışanımızı, özellikle imalat bölümümüzü, ansızın denetler ve serbest denetçiler tarafından takibini gerçekleştiririz. Ürün, sevkten önce 43 farklı noktası ile incelenir. Kaliteyi yaşam için vazgeçilmez kılmak öncelikle yaşamı ciddiyetle karşılamak gerekir. Ciddiyet derken, asabilik ya da kötü anlamda kullanmıyorum. Bence, kişinin şakası bile zekâ esintisi taşımalıdır.

 

Müşterilerinize satış sonrası destek sağlıyor musunuz?

Elbette. Kim ürettiğini takip etmez ki. Mesela en küçük vidamızı bile marketler arabalarda beyaz eşyalarda gördüğümüzde bile mutlu oluruz biz.

 

Çevreyi korumak ve iş güvenliği hassasiyetleri adına ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Tüm detayları ile çevre zararı tetkik edilir yatırımlar ona göre şekil alır.

 

2016 yılının ilk yarısı firmanız için nasıl geçti? Okuyucularımıza 2016 yılı poliüretan ve kompozit sektörüne yönelik hedef ve projelerinizden bahseder misiniz?

Başarı her seferinde katlanarak büyümüze ise kısa kalmışsınız demektir. Bu manada bakıldığında sağlam ve istikrarlı duruşumuz devam etmektedir.

 

Son olarak; sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Herkese başarı ve esenlikler dilerim.