Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Kompozit Teknisyeni Yetiştirme Kursu

  • Firma Haberleri
  • Ziyaret: 0
  • plastik, metal, kompozit, ahşap
  • Son Güncelleme: 10-08-2015
  •  
    Share on Tumblr       


 Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Kompozit Teknisyeni Yetiştirme Kursu Açıyor

Kursun Amacı: Ahşap, plastik ve metal malzemeler ile üretim eğitimi ve/veya bilgi ve tecrübesi olan kişilere, polimer matrisli kompozit malzemeler ile üretim teknikleri üzerine teorik ve pratik teknik eğitim vermek, üretim kabiliyeti kazandırıp yetenekleri dahilinde istihdamlarını sağlamaktır.

 

Kursa Alınacak Öğrenci Profili: Teknik liselerin kalıpçılık, makina, torna tesviye, otomotiv, inşaat, gemi inşa, mobilya, ahşap işleri vs. bölümlerinden mezun öğrenciler veya mobilya, tekne üretimi, kalıpçılık gibi konularda üretim tecrübesi olan, 18-40 yaş arası erkek veya kadınlar.

 

Kursun Yeri: Eğitimler Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ballıca Yerleşkesi’nde bulunan Uzaytem tesislerindeki derslik ve Kompozit Atölyesinde verilecektir.

 

Kursun Süresi ve İçeriği: Kurs, haftada 5 gün ve günde 8 saat eğitim verilmek kaydı ile toplam 16 hafta sürecek teorik ve uygulama eğitimini içerecektir. Kurs boyunca aşağıda belirtilen konular kapsamında teorik ve uygulamalı eğitimler verilecektir.

 

1.Kompozit Malzemelere Giriş:

• Polimer matrisli kompozit malzemelerin tanıtımı,

• Üretimde kompozit malzemelerin kullanım alanları,

• Kompozit malzemeler ile çalışırken alınacak işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri,

• Polimer matrisli kompozit malzemelerin bileşenleri (reçineler, jelkotlar, elyaflar, dolgular, yapıştırıcılar),

• Sandviç yapılar ve core malzemeler (honeycomb, foam, balsa).


2.Kompozit Malzemeler ile Üretim Teknikleri:

• Kalıp Hazırlama ve ayırıcı uygulamaları,

• Jelkot hatalarının sebepleri ve doğru jelkot uygulama teknikleri,

• El yatırması uygulamaları,

• Montaj, birleştirme ve destek bölgelerinin üretimi,

• Tesviye ve sonlandırma işlemleri.


3.Vakum Torbalama ve Vakum İnfüzyon ile Üretim:

• Vakum torbalama tekniği ve uygulamaları,

• Vakum infüzyon tekniği ve uygulamaları.


Uzaytem, Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde bulunan Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ve Sivil Havacılık Yüksek Okulu ile eş güdümlü olarak çalışmak için kurulmuş, Havacılık Teknolojileri Ar-Ge ve Uygulama Merkezi’dir. Merkez bünyesinde, faaliyetlerine başlamış ve yetkilendirilmiş bir Uçuş Eğitim Organizasyonu bulunmaktadır. Ballıca’da bulunan yerleşkede Tekel’den devralınmış bulunan 66 adet 1000 metre kare ve 3 adet 5000 metre kare hangarlar bulunmaktadır. Uçuş faaliyetleri;


900 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde asfalt bir pistte yürütülmektedir. Gene aynı yerleşkede merkeze ait ve dışarıdan gelen hafif uçaklara bakım verilen bir bakım kuruluşu ve bakım hangarları yer almaktadır.

 

Merkez bünyesinde 2013 yılı içerisinde 1000 metre karelik bir kompozit atölyesine oluşturulmuştur. Havacılık, savunma ve rüzgâr enerjisi alanında çalışmaların yürütülmesinin hedeflendiği bu atölyede, hem farklı kurum ve firmalar ile ortak projeler yürütmek hem de döner sermaye kapsamında yüksek nitelikli kompozit parçalar üretmek hedeflenmektedir. Atölyenin kuruluş çalışmalarına paralel olarak 2013 yılı içerisinde TUSAŞ A.Ş’nin geliştirdiği turboprop motorların testlerinde kullanılmak üzere insansız uçak platformu tasarlanmış ve üretilmiştir

.

180 kg azami kalkış ağırlığına ve 6 metre kanat açıklığına sahip platformun test uçuşları tesislerde başarı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaları müteakiben merkezin bünyesinde "DOĞAN İki Kişilik Genel Havacılık Uçağı Tasarım ve Üretimi” Projesine de başlanmıştır. Kişisel pilot lisansı sahiplerine yönelik bu projede model üretim çalışmaları merkez bünyesinde başlamıştır. Bu proje ile etkin üniversite sanayi işbirlikleri kurmak ve üretilen bilgiyi olabildiğince paylaşmak hedeflenmektedir. Merkezin öncelikli hedefi; bu atölyede insansız hava aracı platformları ve hafif sportif uçaklar tasarlamak, üretmek ve geliştirmektir. Bunun yanı sıra kompozit malzemeler üzerine sahip oldukları bilgi ve üretim kabiliyeti ile farklı projelerde çözüm ortağı olmaktır. Önümüzdeki dönemde atölyede ISO 9001 belgelendirme çalışmalarına başlaynacaktır.