İlkalem, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Poçuklu ile Keyifli Bir Sohbet Geçekleştirdik

  • Röportaj
  • Ziyaret: 0
  • İlkalem, roportaj, poçuklu, ahmet
  • Son Güncelleme: 25-02-2015
  •  
    Share on Tumblr       


İlkalem Sanayi ve Ticaret A. Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Poçuklu ile sektördeki profesyonel özgeçmişi, ürün grupları, yeni projeleri ve 2015 yılı hedefleri hakkında bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Yıldız Mühendislik Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş hayatıma boya sektöründe başladım. 1,5 yıllık kısa deneyimin ardından askerlik görevimi yerine getirdim. Bu dönemden sonra her ne kadar mesleğim dışı olsa da ortağı olduğum sanat merkezini faaliyete geçirdik. Bu merkez ağırlıklı olarak reklam, medya ve tiyatro faaliyetlerini içermekteydi. 2 yıl süreyle gerçekleştirdiğimiz keyifli çalışmaların ardından ani bir kararla mesleğime geri dönüş yaparak 1983 Ağustos ayında İlkalem A.Ş. bünyesinde Satış Müdürlüğü görevime başladım.


Firmanızın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

1957 yılında kurulmuş olan İlkalem A.Ş., ilk olarak pleksiglas üretimi ve Avrupa’dan yaptığı polyester ithalatı ile tekstil sektörü için düğme üretimi ile faaliyete başlamıştır. Kısa sürede kompozit sektörünün ihtiyaçlarını fark eden firmamız kendi know-how’ını kullanarak polyester reçine üretimine başlamıştır. İlk polyester üretimini gerçekleştiren firma olması dolayısıyla üretimini yaptığı ürünlere "İlkester” markasını uygun görmüştür. Ürün portföyüne ilk olarak genel amaçlı olarak tabir ettiğimiz elyaf tipi ortoftalik esaslı polyester reçine ve tekstil sektörüne yönelik düğme tipi polyester reçineleri dâhil etmiştir. Daha sonraları sektörün ihtiyaç ve taleplerine yönelik birçok farklı çeşit polyester reçine, jelkot ve pigment pasta üretimleri ile ürün portföyünü genişletmiştir. İlkalem kilometre taşları bünyesinde birçok ilki barındırmaktadır. 1970’li yılların başlarında otomotiv sektörünün lokomotifi olan Ford Otosan firmasının üretmiş olduğu tüm Anadol araba ve Ford kamyonlarda İlkester markası ürünler kullanılmaya başlanmıştır. Yine aynı yıllarda Türkiye’nin tek yerli cam elyaf üreticisi olan Camelyaf firmasının üretmekte olduğu keçe elyaflarda bağlayıcı olarak İlkester PVA esaslı tutkal kullanılmaya başlanmıştır. Elyaf sektöründe büyük söz sahibi olan Camelyaf firmasının ürünlerinde halen İlkester tutkal bağlayıcılar kullanılmaktadır. 1990’lı yılların başlarında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin zırhlı birliklerine yönelik yapılan talep doğrultusunda epoksi vinil ester üretimi yapılmaya başlanmıştır. Polyester kullanılan çeşitli sektörler için tasarlamış ve satışını yapmakta olduğumuz verebileceğim daha birçok örnek var ancak hepsine değinirsem burada sayfalar yetmeyecek. Son 8-10 yılda polyester kullanım metodlarına (RTM, infüzyon, vs) yönelik belgelendirilmiş özel tasarım ürünler ile sektörün oyuncularına çözüm ortağı oluyoruz. Son 2-3 yıldır da yine yurt dışı akredite laboratuvarlardan belgelere sahip alev ilerletmeyen ürünlerimiz, raylı sistemler ve otomotiv sektörünün çok büyük bir kısmında güvenle kullanılmaktadır. Kendi know-how’ımız ile ürettiğimiz tüm bu ürünlerin yanında 2010 yılı Haziran ayından itibaren konusunda dünyanın en önde gelen firmalarından biri olan Reichhold firmasının tek joint venture’ı Reichhold Türkiye ile kompozit sektöründe çeşitli alanlara yönelik üretim birlikteliği yapmaktayız. Bu birliktelik ürün gamı ve tonajı ile sürekli olarak artış göstermektedir.

 

Firmanızın kalite politikası ve ilkeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

TSE-ISO-9001-2008 kalite yönetim sistemi doğrultusunda hizmet veren firmamız, ürünlerine ait TSE, L’loyds ve yanmazlık belgeleri ile hem yurt içinde hem de yurt dışında kalitesini belgelendirmiştir.

 

İçerisinde bulunduğumuz sektör hızlı büyüyen ve ihtiyaçları sürekli artan bir sektör. Bu gelişimin arkasında kalmamak hatta öncülük yapmak adına firmamız kurulduğu günden itibaren Ar-Ge ekip ve ekipmanlarına sürekli yatırım yapmaktadır. Müşteri taleplerini en üst seviyede yerine getirmeyi amaç edinmiş İlkalem sahip olduğu ileri teknoloji üretim ağı, gelişmiş Ar-Ge faaliyetleri ve konusunda uzman personeli ile kompozit sektörüne yıllarca öncülük etmiş ve etmeye devam edecektir.


Ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

İlkester markası altında özellikleri ve kullanım alanlarına göre sınıflandırılmış ~200 çeşit doymamış polyester reçine ve epoksi vinil ester reçine, ~25 çeşit jelkot, formülü çıkmış ~1600 ayrı pigment pasta ve ~30 çeşit PVA esaslı tutkal üretimi yapmaktayız. Ürün portföyümüzdeki ürünler el yatırması, döküm, RTM, pultrüzyon, infüzyon, SMC-BMC, fitil sarma vb. çeşitli üretim yöntemlerine göre tasarlanmış olup kompozit sektöründe başta yapı-inşaat, otomotiv, denizcilik-tekne, savunma sanayi, enerji, tarım-gıda olmak üzere birçok alanda güvenle kullanılmaktadır.

 

Kompozit sektörüne yönelik geliştirmiş olduğunuz son yenilikler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Daha önce de belirttiğim gibi müşteri ihtiyaçları doğrultusunda Ar-Ge’miz sürekli olarak yeni ürün çalışmaları gerçekleştirmektedir. Son 2-3 yıldır Türk otomotiv yan sanayi yaptığı üretimlerle dünyada raylı sistemler alanında büyük söz sahibi olmaya başladı. Biz de bir süre önce geliştirdiğimiz alev ilerletmeyen polyester reçine, jelkot ve yapıştırıcı pasta ürünlerimiz ile bu sürece destek veriyoruz. Burada özellikle üzerine basa basa vurgulanması gereken tüm ürünlerimizin yurt dışı projelerde talep edilen sertifikalara sahip olduğudur. Alev ilerletmeyen ürünler ile ilgili çalışmalar hala devam etmekte olup bu ürünlerin RTM yöntemi ile uygulamaya yönelik tasarımları son aşamadadır.

 

Bunun dışında yine yakın zamanda üretimine başladığımızkompoziti kompozite yapıştıran, mikronize elyaf katkılı, yüksek yapıştırma gücüne sahip bonding paste (yapıştırıcı pasta) ürünlerimiz başta otomotiv sektörü olmak üzere sektörde yoğun olarak kullanılmaktadır.

 

Kompozit sektöründe otomotiv, denizcilik-tekne, su parkları ve yapı-inşaat alanlarında görsellik ön plana çıkmaktadır. Sektör çalışanları da çok iyi bilmektedir ki kompozit parçalarda kullanılan jelkot ve pigment pasta bu görselliği sağlayan iki önemli üründür. Bizler, yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ile yüksek performans pigment pastalar tasarlayarak ürünlere en üst düzeyde UV, ısı, kimyasal dayanım kazandırdık. Talebe uygun olarak tüm pigment pastalarımızda yüksek performans dayanım sağlayabilmekteyiz.

 

Ar-Ge faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Çalışan profiliniz hakkında bilgi verir misiniz?

İlkalem A.Ş. olarak yıllarca Ar-Ge’mize vermiş olduğumuz önem ve yapmış olduğumuz yatırım sonucunda sektörde "İlkalem yaparsa en iyisini yapar” düşüncesi oluşturmaya çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuzu görüyor ve bununla gurur duyuyoruz. Ar-Ge Müdürü’müzün 35 yıldır, Ar-Ge Müdür Yardımcı’mızın 25 yıldır ailemizde olduğunu belirtirsem sanıyorum ne demek istediğimi ifade etmiş olurum. Bünyemizde toplam 14 kimya mühendisi arkadaşımız çalışıyor. Uzun yılların tecrübesine sahip olan mühendislerimizin yanında gerek Ar-Ge gerekse üretim departmanında geleceğe yönelik genç mühendislerimiz de yetişiyor.


Çevreyi korumak ve iş güvenliği hassasiyetleri adına ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Yaşamakta olduğumuz çevreyi korumak ve gerekli önlemleri almak hepimizin öncelikli görevi. Bu bilince sahip olan bir firma olarak katı kimyasal atıklarımız sözleşmeli firmalara teslim edilmekte, sıvı atıklarımız ise fabrikamız içerisinde oluşturduğumuz özel yakma ünitesinde yakılmakta ve çevreye zarar vermeden bertaraf edilmektedir. İlkalem ailesinin çalışan her ferdi özeldir ve değerlidir. Çalışanlarımızın güvenliği için iş ve işçi sağlığı güvenliği konularında uzman kişilerle birlikte çalışıyoruz. İSG kapsamında ça lışanlarımıza düzenli olarak eğitimler veriliyor ve bu konuda bilinç ve becerileri arttırılıyor.


Müşterilerinize satış sonrası destek sağlıyor musunuz?

Hizmet etmekte olduğumuz sektörün teknik desteğe en çok ihtiyaç duyan sektör olduğunu düşünüyorum. İlkalem’in müşterileri tarafından farklı görülmesinin sebeplerinden birisi de satış sonrası vermekte olduğu teknik destektir. Satış ekibimizde bulunan teknik arkadaşlar belli aralıklarla müşteri ziyaretleri gerçekleştirmekte ve ihtiyaç duyulan teknik desteği vermektedirler. Hatta yeni üretim faaliyetlerine başlayan firmalara yine teknik arkadaşlarımız tarafından ürünler önerilmekte ve gerek görülüyorsa üretim başlangıcında arkadaşlarımız kullanıcılara eşlik etmektedirler.


2014 yılı firmanız için nasıl geçti? Okurlarımıza 2015 yılı için proje ve hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

2014 yılının ilk 9 aylık dönemini 2013 yılı ile karşılaştırdığımızda İlkalem A.Ş. için her açıdan daha üstün bir dönem olduğunu söyleyebilirim. 2014 yılının son çeyreği dünyadaki petrole dayalı hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalar sektördeki biz büyük oyuncuları gerçek anlamda finansman açıdan beklenenin tersine çok mağdur etmiştir. 2015 yılında yeni oluşturduğumuz dış pazarlardaki satış miktarlarımızı yükseltmek öncelikli hedefimiz olacaktır. Bunun yanında sektörün sahip olduğu tüm olumsuzluklara rağmen büyüme hedefimiz asla küçültülmeyecek ve çalışmaları sürmekte olan şu anda burada bahsedemeyeceğim yeni ürünler ile sektördeki sürekliliğimiz artarak devam edecektir.

Kompozit sektörünün dünü ve bugünü hakkında bir değerlendirme yapacak olursanız, sizce sektörün gelişimi için neler yapılmalı?

Kompozit sektörü özellikle ülkemizde gelişime son derece açıktır. Ancak maalesef son 2-3 yıldır büyük oyuncuların dışındaki kullanıcıların öncelikleri hep fiyat olmuştur. Bu düşünceyi bir yere kadar kabul etsem de fiyat değerlendirmesinin ürün kalitesi ile birlikte yapılması gerektiğine inanmaktayım.

Fiyatın ön planda olduğu ekonomik tip reçine kullanılarak üretilen ürünlerin kompozit sektörünün gelişimine balta vurduğuna inanmaktayım. Bu düşüncemi her zaman her ortamda yüksek sesle savundum… Bu sorunu çözmenin sektördeki gelişime en büyük katkıyı sağlayacağı kanaatindeyim.

Kompozit konusunda polyester kullanıcılarına yapılan eğitimlerle de kişiler bilinçlendirilmelidir.


Son olarak; sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Bu sektörde 32 yıldır iyi kötü birçok deneyimleri olan biri olarak öncelikle 2015 yılında kompozit sektörünün gelişiminin artarak devam etmesini diliyorum. İş birliği içerisinde yapacağımız katma değeri yüksek ve başarılı çalışmalarla polyester esaslı ürünlerin gerek yurt içi gerekse uluslararası arenada daha büyük söz sahibi olarak hak ettiği yerlere gelmesini diliyorum.