Karbon Fiber Prosesi – Oksidasyon Fırın Teknolojisinin Perfomansının Önemi

  • Uygulama
  • Ziyaret: 101
  • oksidasyon fırın, harper karbon fiber
  • Son Güncelleme: -/-
  •  
    Share on Tumblr       

James Fry / Uygulama Mühendisi - Harper International

Karbon Fiber piyasasının 1970’lerde kuruluşundan beri, fiber üreticileri, piyasa talebine ayak uydurmak için teknolojide her zamankinden daha önemli gelişmeler elde etmişlerdir.

 

Harper karbon fiber işleme için endüstri lideri fırınlarını tamamlamak üzere gelişmiş Karbon Fiber oksidasyon fırını teknolojisini sunar. En yeni teknolojiye sahip fırın tasarımlarımız 300 mm’den 4000 mm’nin üzerindeki çekme bantlarına kadar mevcuttur. Harper’ın tasarımları enerji verimliliği sağlayan tasarımlar da dahil olmak üzere, bugün pazarda sunulanların ötesinde çok sayıda iyileştirme içerir.

 

Harper firmasının geliştirdiği en yeni model olan 3 metre genişliğe sahip, üretim ölçeğindeki oksidasyon fırını (fırının bir bölümü fotoğrafta gözükmektedir) temel ölçümlerde %2 ile hava hızı bütünlüğü ve +/- 2.5°C‘de sıcaklık bütünlüğünü ısıtılan alanın tamamında koruyarak üstün bir performans sergilemektedir. Bu yenilikçi tasarımı, gelişen performansı ile birlikte üretim oralanlarında ciddi verimlilik sağlamaktadır.

 

Müşteri için, teknolojik ilerlemelerimiz baca etkisinin ortadan kaldırılmasıyla daha hızlı oksidasyon, iyileştirilmiş eşit hız dağılımı ve mesafe, çeşitli akış hızlarında eşit sıcaklık dağılımının garanti edilmesi ve tepkimenin en uygun şekilde kontrolüyle nihai olarak fiber kalitesinin iyileştirilmesi anlamına gelir. Bu iyileştirmeler açıkça ifade edilen performans garantileri şeklinde gelir. Bu tasarım iyileştirmelerinin bazıları şunlardır:

• Üstün atmosfer sızdırmazlık malzemeleri,

• Besleme, çevrim ve egzoz akış hızlarının sürekli izlenmesi,

• Patent bekleyen, iyileştirilmiş nozül tasarımı,

• Proses temelli gösterge dizisi,

• Daha iyi kurulum için kadran yapısı.

Harper’ın en yeni teknolojiye sahip tasarımının en ayırt edici özelliği olan yenilikçi atmosferik uç sızdırmazlığı, kaçak emisyonları azaltır, fırının aktif hacmini artırır ve alternatiflere göre enerji tüketimini azaltır. Sızdırmazlık malzemeleri üst ve alt iç ve dış açıklıklardan bağımsız ayara sahiptir. Her bir geçişte, ayarlanabilir çekme kontrollü bağımsız bir havalandırma vardır ve egzoz kutusu buna ayrılmış bir fana/VFD’ye bağlanır. Bu yenilikçi tasarım özellikleri sayesinde, sızdırmazlık malzemesinde dikey karışım yoktur, daha az hava girişi olur ve hiç proses gazı kaçağı olmaz.

 

Harper’ın gösterge iyileştirmeleri iki katmanlı bir dengeleme metodolojisi, tepkisel bir söndürme sistemi ve hızlı soğutma sistemi, emisyon izleme ve yapısı gereği daha güvenli bir basınç tahliye sistemini içerir. Ek olarak, Harper’ın modüler yapılı tasarımı bizi rakiplerimizden ayıran başka bir gelişmedir. Fırınlarımız, tam hatlı bir pilot sisteminin (300 mm) benzer sahada kurulum sürelerine göre işçilikte %90 azalma sağlamaktadırlar.

 

Ek olarak, Microline sistemimizin bir parçası olan Harper’ın özel çok akışlı Araştırma Fırını tek bir fırında paralel, çapraz ve aşağı hava akışı yönleri sağlar, bu da farklı akış tekniklerinin doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Fırın eşbiçimlilik özellikleri her bir akış rejimi için sınıfının en iyi değerlerini sağlar veya bu değerleri aşar.

 

Alternatif Prekürsör İşlemesinde Yenilikler

Karbon Fiber büyük oranda poliakrilonitril (PAN) ve katrandan yapılsa da, endüstri örneğin otomotiv gibi uygulamaları kapsayacak şekilde büyüdükçe alternatif, düşük maliyetli ve yenilebilir öncüller için giderek artan bir ihtiyaç duyulmaktadır. Harper, teknolojisini klasik olmayan öncülleri tüm termal proses boyunca işlemek üzere uyarlama becerisine sahiptir. Müşterilerimiz, odun özü, yapay ipek, polietilen ve harmanlar gibi klasik olmayan öncülleri kullanarak, işletme maliyetlerini düşürebilir ve fırında kalma süresini azaltabilirler.

 

Ekipmanı benzersiz proses gereksinimlerine göre özelleştirmek için, üretim malzemelerini belirlemek üzere öncülün kimyasını dikkate almaktayız. Öncül ister kendi ağırlığıyla desteklenmediğinden bir bantlı fırın gerektirsin, ister çekme tipi bir fırın olsun, Harper, yükselmekte olan bu öncüller için tüm proses boyunca çözümler sunar. Ekipmanlarımızı, yükselmekte olan bu öncülleri araştırma hatlarından tam üretim ölçeğindeki hatlara kadar her tür hat boyutunda üretebilecek şekilde tasarladık, bu durum Oak Ridge Ulusal Laboratuvarının Karbon Fiber Teknoloji Merkezi’nde kurulan eksiksiz hattımızda görülebilmektedir.

 

Gazla Çalışan Isıtma Sistemlerinde Yenilikler

Alternatif öncüllerin taşınmasındaki yeniliklerimize ek olarak, Harper üretim ölçeğinde gaz ateşlemeli fırınların ve doğal gazın avantajlarından yararlanmak için kullanılan boyutlandırma amaçlı kurutucular ve hava kirliliği azaltma sistemlerinin tasarımları aracılığıyla Karbon Fiber pazarının gelişmesini desteklemektedir. Günümüzdeki enerji pazarları ve çevre düzenlemeleri yakıt olarak doğal gaz kullanan termal işleme ekipmanları için önemli avantajlar sağlamıştır ve Harper çeşitli endüstriler ve uygulamalar için güvenilir yanma ısıtmalı işleme ekipmanları üretmekte benzersiz bir deneyim sahibidir. Gaz ateşlemeli ekipman için sermaye maliyeti az bir primle gelmektedir ve yatırım getirisi (ROI) kurulum yerine göre değişmektedir. Ancak, Kuzey Amerika’da elektrikli olarak ısıtılan ekipmanla kıyaslandığında iki yıldan daha kısa bir ROI değeri görülmüştür. Yanıcı gaz fiyatlarının daha yüksek olduğu dünyanın başka bölgelerinde verimliliği artırmak için ek ısı geri kazanımı seçenekleri uygulanabilir.

 

Harper felsefesi müşterilerine eşsiz portföyü, servis ve imkanları ile destek olmak ve aynı zamanda en son teknoloji ile karbon fiber üretiminin tüm aşamalarını sunmaktır. Harper ile Karbon fiber pazarının artan ihtiyaçlarını karşılamak için eşsiz bir ortağa sahip olacaksınız. Bizim son derece yetenekli ve tecrübeli teknik kadromuz derin ve başka hiçbir ortağın sağlayamayacağı deneyim genişliği sunuyor.