Kobe Poliüretan San. ve Tic. A.Ş. CEO'su Sayın Nisso Behar ile Röportaj Gerçekleştirdik.

  • Röportaj
  • Ziyaret: 684
  • nisso behar, kobe poliüretan
  • Son Güncelleme: -/-
  •  
    Share on Tumblr       

Kobe Poliüretan San. ve Tic. A.Ş. CEO’su Sayın Nisso Behar ile sektördeki profesyonel özgeçmişi, firmanın kuruluş süreci ve hizmet yelpazesine dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1970 yılında İstanbul’da doğdum. Lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde yaptıktan sonra San Francisco Üniversitesi Pazarlama bölümünde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Bu sektöre ilk adım atışım profesyonel olarak 1996 yılında Kimteks Kimya firmasında satış ekibine girerek oldu. Daha sonra Direktör olarak Türkiye’deki ilk Poliüretan Sistemleri üreten fabrikanın kurulmasına öncülük ettim. 1999 yılından 2015 yılına kadar etkin görev aldım. 20 yıllık tecrübeden sonra KOBE Poliüretan’ı kurarak sektöre hizmet vermeye başladık.

 

Firmanızın kuruluş süreci, tesisleri ve üretim konusu hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

KOBE Poliüretan 2015 yılının Ağustos ayında, Kocaeli Dilovası’nda yer alan GEBKİM Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. 25.000 m2 bir alan üzerine kurulan tesisimizde doymuş poliester reçine, MDI prepolimer, katalist ve polymix üretim hatları bulunmaktadır.

Ağustos 2016 itibariyle üretime başlamış bulunuyoruz. Yıllık 10.000 ton polyester poliol, 12.000 ton prepolimer üretim kapasitemiz mevcuttur.

 

Ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

1 yıl süren fabrika kurulum aşamasının sonucunda Ağustos 2016’da üretime başladık. 2016’nın son çeyreğinde sektöre hızlı bir giriş yaptık. İlk aşamada ayakkabı sektörüne hizmet vermeye başladık. Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda bu sektörde tüm ürün gruplarına hitap eden bir ürün yelpazesi oluşturduk.

Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler de her türlü taban, terlik ve iş güvenliği ayakkabılarına yönelik ürünlerimizin sektördeki kalite çıtasını bir basamak daha yukarı çektiğine işaret etmekte. 2016 yılı sonunda ise uzun zamandır Ar-Ge çalışmalarını yürüttüğümüz otomotiv ve ofis grubu için kalıplanmış sünger poliüretanlarını pazara sunmaya başladık.

 

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Faaliyetlerimizde başlıca hedefimiz müşteri taleplerine cevap verebilecek hizmeti sağlamaktır. Coğrafi özelliklere göre ürünlerin teknik özellikleri farklılık göstermektedir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda tüm Türkiye ve çevre coğrafyasında müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurularak hizmet veriyoruz. Aynı zamanda dünyadaki gelişmeleri ve ekonominin gidişatını yakından takip ediyoruz. Rotamızı da bu doğrultuda çiziyoruz.

Laboratuvar ve Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Ar-Ge yatırımlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ar-Ge kadromuz sektörde tecrübeli teknik donanıma sahip bir ekipten oluşmaktadır. Bu kadronun daha verimli çalışabilmesi için sektörde kullanılan son teknoloji cihazlarla oluşturulmuş bir laboratuvar alt yapısı kurduk. Sentez çalışmasından başlayarak ürünün müşterideki son halini yansıtacak şekilde tüm analizleri yapılmaktadır.

Firmanızın misyon ve vizyonu hakkında bilgi verebilir misiniz? Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Misyonumuz farklılık ve katma değer yaratmak üzerine kurulu. Müşterilerimizin yenilikçi hammadde tedarikçisi olmak, özel çözümler üretmek ve kendi sektörlerinde rekabetçi olmalarını sağlayacak destekler vermek. Bu sayede hem çalışanlarımız hem tedarikçilerimiz hem de müşterilerimiz için katma değer yaratmak.

Vizyonumuz; 2022 yılında Türkiye’de ve çevre coğrafyasında tanınan, kalite ve yenilikçi yaklaşımıyla bilinen, çalışanları-müşterileri ve tedarikçileriyle bir ahenk ve uyum içerisinde çalışıp fayda zinciri oluşturan bir yapıya gelmek. Bizi rakiplerimizden ayıran en belirgin özelliğimiz ekibimizin poliüretan alanındaki tecrübe yaşı ortalamasıdır. Kobe Poliüretan geçmişte edinilen kazanımların bir meyvesi olarak ortaya çıktı. Emin adımlarla, bilinçli bir şekilde sıfır hata ile kuruldu. Diğer yerli üreticiler ile kıyaslandığında sektörde en tecrübeli kadro ile hizmete başladık. Bu yönümüz ile sektörde fark yaratacağımızdan eminim.

 

Firmanızın kalite politikası ve ilkeleri hakkında bilgi verir misiniz? Müşterilerinize satış sonrası destek sağlıyor musunuz?

Kalite politikamız; ulusal ve uluslararası standartlarda müşteri beklentilerine uygun üretim yapmak, kalitede sürekliliği sağlamak ve müşterilerimize zamanında teslimat gerçekleştirmektir. Müşterilerimize satış öncesi ve satış sonrası destek sağlamak bizim işimizin en önemli parçasıdır. Teknik olarak deneyimli kadromuz müşteri talep ve beklentilerini doğru anlayarak ve hızlı cevap vererek hem ürün konusunda hem de proses konusunda destek vermektedir.

 

Kurum içi iletişiminiz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Çalışanlarınızın performansını artırmaya yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Öncelikle ben de kendimi ekibin tam bir parçası olarak hissediyorum ve bunu çalışanlarımıza bu şekilde hissettirdiğime inanıyorum. Tam bir çekirdek aileyiz anlayacağınız. Bu sıcaklık, yüksek başarı motivasyonu ve aidiyet hissi ekip arkadaşlarımızın iş yerine koşarak gelmelerini sağlıyor. Bunun dışında periyodik olarak yemek organizasyonlarımızla bu aile ortamını pekiştiriyoruz. Başarımızın temelinde bunun olduğuna inancım sonsuz. Ekibimin keyifle ve zevkle çalışması benim için çok önemli. Bu yüzden her başarımızı kendi aramızda ödüllendiriyoruz.

 

Çevreyi korumak ve iş güvenliği hassasiyetleri adına ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

O.S.B. içerisinde yer alan bir firma olmanın en büyük avantajı da çevreye karşı sorumluluklarımızı en iyi şekilde yerine getirmek olduğu için bu konuda sıkı önlemler alıyoruz. Tehlikeli olsun ya da olmasın tüm kimyasal atıklarımızı toplayıp lisanslı bertaraf firmalarına veriyoruz. Çevre danışmanlık firmaları ile çalışarak bu konuda profesyonel destek alıyoruz ve çevreye verilebilecek bir atık olasılığını minimize ediyoruz. İş güvenliği konusunda da danışmanlık firmalarından destek alıyoruz.

 

Risk analizlerimizi yapıyoruz. Çalışanlarımıza periyodik olarak iş güvenliği eğitimleri veriyoruz. ATEX kapsamında "Patlamadan Korunma Dokümanı”nı hazırlatıyoruz. Bu sayede tehlikeleri öngörüp önlem alıyoruz.

 

Hedef ve projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Poliüretan alanında yenilikçi bir yaklaşımla yol almaya çalışıyoruz. Hedeflerimiz arasında hem firmamıza hem sektörümüze katma değer katacak ürünleri geliştirmek var. Yeni kullanım alanları yaratmak ve ithalatı yapılan ürünlerin yerli ikamelerini üretmek ise hedeflerimizin en başında yer almakta.

 

Poliüretan sektörü hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Poliüretan sektörü dünyada %5’lik bir büyüme oranına sahip. Çin’den sonra en hızlı büyüme oranına sahip olan ülke Türkiye’dir. Türkiye’de bu alanda çok başarılı işler yürütülmektedir. Çok yönlü bir ürün olan poliüretan ise sürekli yeni kullanım alanları yaratacak kendisine, dolayısıyla doğru ve geleceği parlak bir sektörde olduğumuza inanıyoruz. Tabii ki bize düşen görev olduğumuz yerde durmamak, yenilikler yaratan bir firma olmaktır.

 

Son olarak; sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Poliüretan her geçen gün kendine yeni bir kullanım alanı bulmaktadır. Günlük hayatımızda hepimiz en az bir tane poliüretan malzeme ile karşılaşıyoruz. Evimizde, arabamızda, kıyafetlerimizde, parklarda, bahçelerde…

Kobe Poliüretan olarak bizler de bu gelişmelere adapte olmaya gayret göstereceğiz. Bu yüzden sektörde temas ettiğimiz her bir paydaşımız her türlü özel istek ve talepleri için lütfen bizlerle temasa geçsinler. İşimiz onlara hizmet etmek.