Kompozit Levha ve Panellerin Ticari Araç Sektöründe Yarattığı Değer

  • Kompozit Kimyasalları ve Ürünleri
  • Ziyaret: 0
  • levha, kompozit
  • Son Güncelleme: 9-03-2015
  •  
    Share on Tumblr       

Bilge Bıçakçıoğlu / Ticari İşler Grup Başkanı - Chief Commercial Officer - Yücel Şirketler Grubu


Enerji verimliliği ve karbondioksit salınımının azaltılması ticari taşıt endüstrisinde sıcak gündem maddeleri. Araç kullanıcıları aracın ağırlığını (dara) veya yüksüz araç ağırlığını azaltmak istiyorlar. Elyaf takviyeli kompozitler bu anlamda değer yaratmaya devam ediyor. Çok önemli bir kullanım alanı kompozitler treyler ve tır üstyapısında farklı kısımlarında kompozit levhaların kullanımıdır. Yine otobüslerde yaygın kullanımları vardır. Yan duvarlar ve çatı yapıları için sandviç malzemelerdeki yüzey katmanı olarak kullanılabilmenin yanı sıra yer kaplaması yüzeyi olarak da kullanılabilirler. Oldukça dayanıklı ve çok hafif ağırlıktaki, bu hafif yapısı sayesinde bütün aracın gövde ağırlığını düşüren ve bunun sonucunda daha az salınım sağlayacak malzemelerden bahsediyoruz.

 

Kompozit malzemeleri bu kadar güçlü ve hafif yapan nedir?

Özellikler ürünün temel yapısına bağlıdır. Kompozit malzemeler reçine ve elyaf içeren levha (laminat)’dır. Bu iki bileşen kontinü üretim sürecinde veya robotik kontrollü diskontinü hatlarda bir araya getirilir. Malzemenin fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirleyen 2 ana parametre elyafın tipi ve elyaf düzenlemesi (örgü dokuma veya çok eksenli dokuma gibi) ve üretimde kullanılan reçine formülüdür. Aynı zamanda sürecin standart bir şekilde gerçekleştirilmesi önem arz eder.


Kompozitlerin diğer materyallere göre avantajları nedir?

Kompozitler alüminyum ve saç levha gibi bilinen malzemelerle karşılaştırıldığında çok fazla avantaj sağlamaktadır. Öncelikle; mukavemet, dayanıklılık göreceli avantajlarıdır. Kompozit malzeme hava şartlarına ve büyük mekanik etkilere hiçbir hasar görmeden dayanır. Eğer yine de hasar oluşursa, geniş çapta olsa bile kolaylıkla onarılır. Ayrıca, ürettiğimiz kompozit levhalar korozyona uğramazlar, hava şartlarına dayanıklı ve UV dirençlidirler ve bütün bunlar kalıcı, güzel bir görünümle sonuçlanmaktadır. Kompozit düz levha kullanıldığında, ürünler aynı zamanda gıda maddeleri için güvenlidirler ve bu soğuk taşımada da kullanılabilecekleri anlamına gelir. Soğuk zincir gıdanın elden geçtiği her aşamayı kapsar ve hepsinde kompozit levhalar halen kullanılmaktadır.

Elyaf takviyeli kompozitlerden Ticari Taşıt Endüstrisi ne gibi avantajlar kazanabilir?

Aracın ağırlığı (dara) veya yüksüz araç ağırlığı önemli ölçüde düşürülebilir. Birkaç rakamla örneklendirmek gerekirse; 0,6 mm çelik 4,7 kg/m2 ağırlığa sahipken; Fibrosan 2 mm elyaf takviyeli malzemesi sadece 2,7 kg/m2 civarındadır. 1,2 mm alüminyum levha ise 3,2 kg/m2 ağırlık ile açıkça daha ağırdır. Bu kompozitlerle gövde ağırlığında çeliğe göre %40, alüminyuma göre %15 azalma olabileceği anlamına gelir. Üstelik sandviç parçalar elyaf takviyeli kompozitlerdeki güçlü takviye etkisi sayesinde daha ince dizayna sahip olabilirler. Yani çok daha ince levhalar ile ihtiyaç duyulan mekanik değerler sağlanabilir. Ağırlıktaki bu azalma daha fazla yükleme kapasitesi ve dolayısıyla daha az nakliye maliyeti ve yakıt tüketiminde azalma yaratarak direkt yarar sağlar.


Kompozit malzemeler ne kadar çok amaçlıdır?

Elyaf takviyeli kompozit levhalar nihai ürünün belirtilmiş gerekliliklerine göre ihtiyaca özel hazırlanır. Bu nedenle yan duvarlar ve çatı yapıları ve dayanıklı anti slip taban kaplamaları için farklı iç ve dış yüzey levhaları gibi treyler veya diğer ticari araçların bileşenlerine ideal malzemeyi sağlama olarak kullanımları oldukça yaygındır ve artmaktadır. Bu bölümler için özel çeşitliliklerde, yüklere ve spesifik nakliye ve lojistik sektörlerin gerekliliklerine uygun üretim yapılabilir. Mükemmel fiziksel ve kimyasal özelliklerin yanında, renk kompozitin üst jelkot katmanına direkt olarak dahil edilebilir. Renkler RAL sisteminden seçilebilir veya müşterinin gerekliliklerine göre uyarlanabilir.

 

Günlük ürünlerin taşınmasında levhaların başka kullanımları var mıdır?

Malzeme teknolojiye sahip az sayıda üretici tarafından gözeneksiz yüzeyle üretilir. Bu temizlenmesi kolay olduğu anlamına gelir ve böylece gıda nakliyesi veya gıda tesisleri için gıda sertifikasyonlarına ilave olarak diğer hijyen gerekliliklerini de yerine getirir. Bunlara ek olarak, Poliüretan (PU) veya sandviç parçalardaki genişletilmiş polistren köpük (XPS) ile kombine edildiğinde, ürünler mükemmel ısı yalıtım özelliği sağlar ve düşük ısı iletkenliğinde metal veya alüminyuma kıyasla büyük başarı gösterir. Kompozit malzemeler frigorifik TIR gövdeleri veya treyler oluşturulurken duvar ve tabanlar arasındaki birleşme yerlerindeki ısı köprülerini büyük ölçüde azaltmayı sağlar.