Literatür Kimya Genel Müdürü Sayın Özgür Sönmez ile Röportaj

  • Röportaj
  • Ziyaret: 0
  • Özgür sönmez, literatür kimya
  • Son Güncelleme: 5-11-2015
  •  
    Share on Tumblr       


Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1978 doğumluyum. İzmit Anadolu Ticaret lisesinde okudum. Çocukluğumdan beri imalat, hizmet sektörü ve ticaret hep ilgimi çekmiştir. 1994 yılında profesyonel olmasa da kendi işletmemle hizmet sektörü ile ticaret hayatına başladım.


Literatür Kimya kaç yılında kuruldu? Kuruluşundan bugüne firmanızda nasıl bir gelişim süreci gerçekleşti?

1999 yılında ablam Özlem Ural’ın İ.Ü. Kimya Bölümünden mezun olduktan sonra kompozit sektöründe çalışmaya başlaması ve benim de imalata ilgimin fazla olması nedeni ile 2003 yılında Literatür Kimya’yı beraber kurduk. Özlem Hanım’ın kompozit ve kimya bilgisi, benim ise ticaret ve üretim becerim ile birleşince 100 m²’de Balıkesir Burhaniye’de başlayan serüven şu anda Balıkesir O.S.B.’de 10.000 m²’de kendi yerimiz ile devam ediyor. Hizmet sektörünün vermiş olduğu tecrübeyle, müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir çalışma çerçevesi içerisinde, gelişmeye açık ve hedefleri büyük bir kuruluş olarak devam etmekteyiz.


Ürün ve ürün gruplarınızdan bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

2003 yılında BMC (Bulk Molding Compound) hamur üretimi, 2006 yılında müşterilerimize fason baskı yapmak için farklı tonajlarda, farklı tabla aralıklarına sahip hidrolik pres yatırımları sonucu sıcak presleme metodu ile CTP ürün üretimi 2009 yılında SMC (Sheet Molding Compound) pestil üretimi ve 2015 yılında Termoset Enjeksiyon yatırımı sonucu enjeksiyon baskı yöntemi ile de CTP ürün üretimini portfoyümüze eklemiş bulunmaktayız.

 

Kompozit sektörüne hitap eden ürünleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz BMC hamur ve SMC pestilin; otomotiv, elektrik, inşaat, alt yapı, havacılık ve savunma sanayii gibi sektörlere satışı yapılmaktadır. Müşterilerimizin teknik verileri doğrultusunda beklentilerine uygun formülasyonların geliştirme çalışmalarını yaparak uygulamalarına sunmaktayız. Müşteri talebine göre farklı formülasyonlar çalışıldığı için ürün portföyümüz oldukça geniştir.


Yurt içi ve yurt dışı satışlarınızdan bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Dünyada bulunan 8.000.000 ton’luk bir kompozit pazarında Türkiye’nin payı derneğimizin verilerine göre yaklaşık 250.000 ton’dur. 250.000 tonluk kompozit pazarının %6’sını SMC&BMC prosesi oluşturmakta olup yaklaşık olarak 15.000 tonluk bir pazarda yer almaktayız. Bu değer yaklaşık olarak sektörün %25’ine hitap edebildiğimiz anlamına gelmektedir. Yeni yatırımlarımız ve Ar-Ge çalışmalarımız ile pazardaki payımızı arttırmayı hedeflemekteyiz. Yurt içinde hizmetimizin en yoğun olduğu bölgeler Marmara ve İç Anadolu bölgeleridir. Yurt dışı olarak da Orta Doğu ülkelerine hizmet vermekteyiz. Hem yurt içi hem de yurt dışında hizmet verdiğimiz bölgeleri arttırmak hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu verilere göre ihracat konusunda kat etmemiz gereken ciddi bir yol olduğunu düşünüyorum.

 

Kompozit sektörüne yönelik geliştirmiş olduğunuz son yenilikler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ar-Ge çalışmalarımız adı altında geri dönüşüm ve karbon elyaflı yeni ürün çalışmalarımız devam etmektedir.


Çalışan profiliniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

8 kişilik genç yönetici kadrosu ile toplamda 42 kişilik dinamik çalışanımız bulunmaktadır.


Laboratuvar ve Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz? Üretim kapasiteniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ar-Ge çalışmalarımız adı altında; kompozit sektöründe gelişen karbon elyaf kullanımı ile ilgili çeşitli sıcak pres kalıplama bileşimi (SMC) hazırlama ve fenolik reçine kullanarak farklı formülasyonlar ile savunma sanayi ve otomotiv sektöründe CTP ürün üretiminde kullanılabilecek pestil üretimi üzerine çalışmalar yapmaktayız.


Firmanızın vizyon, misyon ve kalite politikası hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Müşteriyi ürünümüz kullanımı ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirmek; ihtiyaç ve beklentilerini en üst seviyede eksiksiz ve en uygun zamanda karşılayarak müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Mevcut durumumuzu korumakla yetinmeyip her noktada sürekli iyileşmeyi temel ilkemiz olarak belirlemektir.

Faaliyetlerimiz sırasında çevre ve topluma olan sorumluluğumuzun bilincinde hareket etmekteyiz.

Çalışanlarımızda; kalite, verimlilik ve eğitimi sürekli hale getirmek temel ilkemizdir. Belirlediğimiz politika çerçevesinde günün koşullarına göre planlar yapan çalışanları ile mutlu bir kurum olmayı amaçlıyoruz.


Müşteri memnuniyetine yönelik sunmuş olduğunuz hizmetler nelerdir? Müşterilerinize satış sonrası teknik destek sağlıyor musunuz?

Balıkesir’den üretim yaparak sektöre hızlı ürün teslim edebilmek adına 2010 yılından itibaren 24 saat aralıksız çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Müşteri memnuniyeti firmamız adına her şeyden önce gelmektedir. Nakliye anlamında sorun yaşanılmaması adına sevkiyatlarımızı ring servis modunda kendi araçlarımız ile gerçekleştirmekteyiz. Yeni projelerde kalıp tasarımından kalıba hammaddeyi koyup ürünü alana kadar müşterilerimizin yanında olan oldukça özenli ve dinamik bir ekibe sahibiz. Firmamız yer aldığı projelerde; sadece üretim prosesini ve hammadde tedarikini destekleyerek sektörün güvenini kazanmaya devam etmektedir. Teknik destek ve Ar-Ge departmanı çalışmayan firmaların her zaman sıkıntı yaşayabileceklerini düşünüyoruz.


2015 yılının ilk yarısı firmanız için nasıl geçti? Okuyucularımıza kompozit sektörüne yönelik yeni hedef ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?

2015 yılının ilk yarısında kapasitemizin %60’ını kullanarak 1.800 ton SMC ve BMC hammadde üretimimiz olmuştur. Sadece sektörün değil tüm Türkiye ekonomi piyasasında olan belirsizlikler ve dalgalı döviz kurları tabii ki bizlerin de şartlarını zorlamaktadır. Bunları aşabilmek adına yurt içi ve yurt dışı fuar katılımları ile ihracat ayağını hızlandırabileceğiz. Fİrmamız yeni bina ve makina yatırımları ile üretim kapasitesini %100 arttırarak sektörde önemli bir büyümeye imza atacacaktır.


Kompozit sektörünün dünü ve bugünü hakkında bir değerlendirme yapacak olursanız, sizce sektörün daha da gelişmesi için neler yapılmalı?

Sektörü geliştirmek adına el yatırması ve rtm gibi alışılmış üretim proseslerinden daha verimli bir proses olan SMC&BMC teknolojisine geçiş yapmaları gerekmektedir. İlk yatırım maliyetleri yüksek de olsa uzun soluklu ve adetli üretimlerde her zaman avantajlı durumda olmanızı sağlayan bir prosestir. Kompozit malzeme üretimi ve tüketimi ülkemizde oldukça hızlı ilerleyen bir durumdadır. Kompozit bir malzemenin avantajları, ömrünün uzunluğu, üretim prosesinin seriliği gibi kompozit malzeme özellikleri hakkında firmalar ve kişiler bilinçlendirilmelidir.


Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Sektörde çok yeni olduğumuza inanmakla birlikte 12 yıllık bir deneyimimiz bulunmakta. Kompozit alanında önde gelen firmaların fuar, sempozyum ve tanıtım faaliyetlerinde birlikte yer almaları ve sektörün yeniliğe açık olmasının büyümeye de ivme kazandıracağını düşünmekteyim. Global pazarda Türkiye kompozit firma isimlerinin daha çok telaffuz edilmesi adına tüm firmalara başarılar diliyorum.