OSA Kimya Şirket Ortakları Serkan Ertem ve Orkun Ataman ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

  • Röportaj
  • Ziyaret: 0
  • Serkan Ertem, Orkun Ataman, OSA Kimya
  • Son Güncelleme: 20-11-2015
  •  
    Share on Tumblr       

OSA Kimya Şirket Ortakları Serkan Ertem ve Orkun Ataman ile ürün grupları, üretim kapasiteleri ve hedefleri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişlerinizden bahsedebilir misiniz?

Orkun Ataman: 1979 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Ekonomi bölümünden 2001 yılında mezun oldum. Otomotiv sektöründe çeşitli firmalarda önce Satış Sorumlusu, daha sonra Satış Şefi ve son olarak Satış Yöneticisi olarak görev yaptım.

 

Serkan Ertem: 1978 Ankara doğumluyum. Sakarya Üniversitesi İşletme bölümünden 2001 yılında mezun oldum. Sağlık sektöründe Satış Sorumlusu ve daha sonra Satış Yöneticisi olarak görev yaptım. Bir süre sonra kimya sektörü ne adım attık ve sektörde tecrübeli bir kadro kurarak poliüretan üzerine çalışmalara başladık. Edindiğimiz bilgi birikimi, tecrübe ve ürün kalitesi ile üretime geçme zamanımızın geldiğini düşündük ve fabrikamızı kurduk.


Osa Kimya kaç yılında kuruldu? Kuruluşundan bugüne firmanızda nasıl bir gelişim süreci gerçekleşti?

O.A.: OSA Kimya 2011 yılında %100 yerli sermaye ile İstanbul’da kurulmuştur. Firmamızın merkezi Kadıköy ve fabrikası Tuzla Organize Deri Sanayi sitesinde bulunmaktadır. OSA Kimya, eski bir firma olmamasına rağmen kurulduğu ilk günden itibaren müşteri memnuniyeti odaklı bir çalışma sistemi izlemiş ve bunu başarmıştır. Firmamızın müşteri portföyü ilk zamanlar İstanbul ile sınırlı iken ilerleyen dönemlerde 14 ile yayılmıştır.

 

Ürün ve ürün gruplarınızdan bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

O.A.: OSA Kimya olarak ürettiğimiz ana ürün rigid poliüretan sistemdir. Ticari adı Senta 77 olan ürünümüz ahşap muadili olarak kullanılmaktadır. Bu ürünümüz ağırlıklı olarak mobilya üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanında perde aksesuarları üreticileri, model dökümcüler, heykel tasarımı yapanlar, küçük biblo ve aksesuar firmaları da kemik müşteri portföyümüz arasındadır.


Bunun yanında şişen poliüretan ürün gamımız içindedir. Yardımcı ürünler olan Senta 77 filler (katkı tozu) ve kalıp malzemesi olarak kullanılan silikon çeşitlerimiz mevcuttur. Ayrıca döküm cihazlarının temizliğinde kullanılan ürünlerimizde ürün gamımız içinde yer almaktadır.

 

Yurt içi ve yurt dışı satışlarınızdan bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

O.A.: OSA Kimya olarak, yurt içinde 14 ilde satış ve satış sonrası hizmetler vermekteyiz. Bu iller arasında İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ağırlıklı hakim olduğumuz illerdir. Bunun yanı sıra; Denizli, Gaziantep, Kayseri, Malatya, Diyarbakır, Çanakkale, Antalya, Samsun, Trabzon, Eskişehir illerinde de satış ve satış sonrası hizmetlerimiz bulunmaktadır. Yurt dışında ise; Dubai ve Libya’daki müşterilerimize satışımız mevcuttur.


Fabrikanızın üretim kapasitesi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

S.E.: Fabrikamızın yıllık rigid poliüretan sistem üretim kapasitesi 15.000 ton’dur. Senta 77 filler katkı tozu ise 5.000 ton‘dur.


Ar-Ge faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Laboratuvar ve Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

S.E.: Günümüz piyasa koşullarında, sektördeki konumun devamlılığını sağlamak ve rekabet gücünü arttırmak amaçlı Ar-Ge’nin önemini iyi biliyoruz. OSA Kimya olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana mevcut ürün gamımızdaki ürünleri geliştirmek amaçlı Ar-Ge çalışmalarını kesintisiz yapmaktayız. Bunun yanı sıra yeni ürün çalışmalarımızda tüm hızıyla devam etmektedir. Bu çalışmaları kendi bünyemizde bulunan laboratuvar ve kimyager personellerimiz ile gerçekleştirmekteyiz.

Firmanızın vizyon, misyon ve kalite politikası hakkında neler söyleyebilirsiniz?

S.E.: OSA Kimya olarak vizyonumuz; hizmet verdiğimiz sektörlerde, kurumsal kimliğimizi koruyarak ve geliştirerek öncü bir firma olmaktır.

 

Misyonumuz; müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve tüm çalışanlarımız ile birlikte yüksek güvenilirlik ve gelişim sağlayacağımız sinerjiyi yıllarca arttırarak sürdürmek.

 

Kalite politikamız; OSA Kimya olarak vizyonumuz doğrultusunda gelişen ve güncel teknolojileri kullanarak, müşteri beklentilerini aşarak karşilayan, kolay kullanilabilir, kolay satın alınabilir, güvenilir ürünleri geliştirir üretir ve satış sonrası hizmet veririz.


Poliüretan sektörüne hitap eden ürünleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

O.A.: Poliüretan sektörüne hitap eden ana ürünümüz, Senta 77 rigid poliüretan sistemdir. Bu ürün firmamızın lokomotif ürünüdür.


Ahşap taklidi poliüretan ürünlerinizin özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

O.A.: Senta 77 rigid poliüretan sistemimiz ahşap taklidi olarak nitelendirdiğimiz üründür. Piyasada rakiplerine oranla daha çok kabul görmüş üründür. Kullanıcıyı hem maliyet açısından hem de nihai ürünün kalitesi açısından son derece memnun etmektedir.

 

Bu ürünümüzü farklı kılan birtakım özellikler mükemmel yüzey, makinesiz manuel döküm imkanı, kürleşme sırasında minimum ısı, nihai üründe maksimum ısı dayanımı, nihai üründe maksimum darbe dayanımı, en düşük özgül ağırlık, optimum katkı tozu kullanımı, düşük viskozite, minimum çekme payı, maksimum silikon kalıp ömrü, ek malzeme kabulü ile hatalı dökümü önleme, 1/1 oran ile kolay ve hızlı döküm imkanı, yüksek vida ve çivi tutma gücü, ağaç işleme makineleriyle işlenebilme, kalıptan çıkış sonrası minimum işçilik gereksinimi, en hızlı satış sonrası hizmet diyebiliriz.


Müşteri memnuniyetine yönelik sunmuş olduğunuz hizmetler nelerdir? Müşterilerinize satış sonrası teknik destek sağlıyor musunuz?

O.A.: OSA Kimya olarak müşteri memnuniyetini ilk planda tutmaktayız. Müşteri memnuniyetinin bir ürün için en iyi referans olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle ürünlerimizle ilgili müşterimizin ihtiyaç duyduğu her noktada ülkemizin her yerine en kısa sürede hizmet vermekteyiz. İhtiyaç halinde, İstanbul içinde aynı gün, İstanbul dışında ise 24- 48 saat içinde müşterimizin sorularını yerlerinde cevaplıyoruz ve çözüyoruz. Müşterilerimizin siparişlerini ürün miktarı sınırı söz konusu olmadan adrese teslim ediyoruz ayrıca ürün geri iadesi konusunda koşulsuz şartsız olarak hizmet vermekteyiz.


Yeni hedef ve projelerinizden bahsedebilir misiniz? Pazara sunmayı düşündüğünüz yeni ürünler bulunmakta mıdır?

S.E.: OSA Kimya, her geçen gün kendini yenileyen, hizmet verdiği sektörlerin ihtiyaçlarını yakından takip eden bir politika izlemektedir. Buna paralel olarak sektöre çıkarmayı düşündüğümüz 2 ürünümüz proje aşamasındadır. Kısa bir süre sonra bu ürünleri birlikte göreceğiz.


Çalışan profiliniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

S.E.: Personelimiz, ürünlerimiz ile ilgili son derece eğitimli ve bilgilidir, ayrıca müşteri memnuniyetine yönelik empati yeteneği yüksek ve güler yüzlüdür. Personelimiz müşterilerimizle en sağlıklı diyaloğu kurma ve sorunlarını çözme konusunda oldukça başarılıdırlar.

 

Merkezimiz müşteri taleplerine anında cevap verebilmektedir. Fabrikamızda ise ürünlerimizin kalitesinin devamlılığı ve yeni ürünlerin kalitesi için personelimiz sürekli eğitim almaktadır. Ayrıca tüm müşterilerimizde, firma sahibi olarak benim ve Orkun Bey’in kişisel gsm numaralarımız bulunmaktadır. Müşterilerimiz ihtiyaç halinde haftanın 7 günü 24 saat bize ulaşabilmektedirler. Biz müşterilerimizi, çıktığımız yolda bize eşlik eden aile bireylerimiz olarak görmekteyiz.


2015 yılı firmanız için nasıl geçti?

S.E.: OSA Kimya için, 2015 yılının ilk 9 ayı ekonomideki ve dolayısıyla piyasamızdaki inişler çıkışlara rağmen yükseliş gösterdiği bir dönem olmuştur. 2015 yılı için hedeflediğimiz üretim ve satış rakamlarını tüm ürünlerimizde yakalamış durumdayız. Ortalama olarak 2014 yılına göre %15’lik bir artış ile yıllık ciromuz yaklaşık %8 artmıştır.


Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

O.A.: Tüm sektöre, ülkemiz ekonomisinin istikrar ve refah içinde olduğu bir ortam diliyorum.