Poliüretan Sistemlerinde Suyun Ortamdan Kaldırılmasında Etkili Çözüm PURMOL

  • Sistem
  • Ziyaret: 0
  • damla, purmol, zeochem
  • Son Güncelleme: 28-08-2013
  •  
    Share on Tumblr       
Damla Kimya olarak ZEOCHEM AG (İsviçre) Firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. PURMOL® toz ve macun halinde üretilen su zerreciklerini ortamdan kaldırmada optimum çözüm sağlayan toz moleküler sieve yani sentetik zeolittir. PURMOL® çift komponent poliüretan sistemlerinde kullanılır. Poliüretan sistemleri kaplama, dolgu, yapışkan, dökme reçinelerinin üretiminde kullanılır. Özellikle plastik formülasyonlarında PURMOL® karbondioksit, hidrojen klorür, su ve diğer safsızlıkları da adsorbe eder. Aynı zamanda pigment ve organik solventlerin kurutulmasında da kullanılır. PURMOL® tozlarının parçacık ölçüsü birçok farklı formulasyonda mükemmel dağılım gösterir. PURMOL® macunu % 50 hint yağı içinde toz zeolit homojen olarak dağılır. Stabil pot-life, iyi akışkan özelliğine sahiptir. Hidrofobik hint yağı içinde dağılım higroskopik (nem çeken) zeolitin kullanımını kolaylaştırır, dağılım süresini ve enerjisini korur. Poliüretan bir poliol ile izosiyanatın reaksiyonundan oluşur. Bu bir ekleme reaksiyonu olduğu için yan ürün oluşmaz.

Suyun varlığı izosiyanatın dimerizasyonuna (ikizleşme) sebep olur ve karbondioksit gazı çıkar.

Karbondioksit gazı çıkışı poliüretan köpüklerinin üretiminde kasıtlı olarak çıkar fakat diğer birçok poliüretan uygulamalarında istenmeyen bir durumdur. Bu da gaz baloncuklarının oluşumundan meydana gelir. Formulasyonda dolgu ve pigmentlerde kalan nem varlığı su zerrecikleri olarak ortaya çıkıyorsa izosiyanatı poliol bileşenine eklemeden önce PURMOL® katmanızı öneriyoruz. Formulasyonun viskozitesi şiddetle artar; daha erken sertleşme oluşur veya kontrol edilemez köpüklenme meydana gelir. Suyun tam adsorpsiyon edilmesini sağlamak için en az iki saat karıştırmalıdır.

Ek olarak PURMOL® sabstratın yüzeyindeki su zerreciklerini kaldırır ve kaplanmış olur. Böylece balonsuz, pürüzsüz homojen poliüretan tabakası oluşumunu sağlar.

PURMOL® Çeşitleri
• PURMOL 3ST
• PURMOL 3STH
• PURMOL 4ST

Daha Uzun Pot-Life ve Daha Düşük Viskozite İçin PURMOL®
Birçok kurutucu poliüretan formulasyonunda daha kısa pot-life’a sahiptir. Pot-life’ın anlamı işlenebilirlik süresi demektir. Örneğin karışımın işlenebilirliğinin sonunda ve bileşenlerinin karışımı arasındaki süre anlamına gelir. Birçok durumda pot-life sonunda viskozitede önemli ölçüde artış olduğunu gösterir, diğer uygulamaları engellemez. Potlife’ın kısalması kurutucunun alkalinitesine bağlıdır.


PURMOL® Uygulama Alanları
Eğer boru sistemleri özellikle aşınmaya karşı veya korozif kimyasallara karşı korunuyorsa poliüretan kaplama bu tip durumlarda en ideal çözümdür.

Boru sisteminin servis ömrü çok önemlidir. Uzun süre polimer kalitesi ve optimum değer sağlamak için PURMOL® formulasyona eklenmelidir.

Yüksek voltaj izolasyonları ürünlerinde yalıtım gövdesinin homojenikliği fazlasıyla önemlidir.

Dökme bileşiklerdeki bozukluklar kısa devreye sebep olur. Bu uygulamanın yüksek kalite gereksinimleri PURMOL® kullanımıyla güvenilir bir şekilde uygulanır.Kalıp maddeleri, örneğin spor ayakkabılarının tabanı, temiz, kusursuz ve yumuşak olmalıdır.

Ürünlerin baskı altında sağlamlıkla üretilmesi önemlidir. Her iki gereksinimde uygun formulasyonda poliüretanların kullanılmasında uygulanabilir. Dolayısıyla PURMOL® çok iyi performans sağlar.
Dirençli zemin kaplamalar aşınmaya karşı dirençli, düz ve yumuşak yüzey ve yüksek stabil kombinasyonuyla nitelendirilir. Poliüretan kaplamalar çoğunlukla bu gibi alanlarda kullanılır. Polimer genellikle bir sıvı tabaka gibi uygulanır sonra düz ve dirençli bir zemin kaplama oluşur. PURMOL® kaplamada oluşan su zerrecikleri ve su varlığından oluşan gaz baloncuklarının düzensizlikleri önler.Cam izolasyonu moleküler sieve’in ana müşterisidir. Moleküler sieve boncukları aluminyum bölümünün boşluklarına doldurulur ve cam levha arasında şekillenir ve izolasyon için ara levha görevi görür. Son zamanlarda cam izolasyon sistemlerinde polimer köpük aluminyum ısı iletkenliğinde ara levha olarak kullanılır.

Cam izolasyonu yapımı sırasında havadaki neme maruz kaldığı için PURMOL® kullanılır. Aynı zamanda PURMOL® izolasyon sisteminin yapımı sırasında levhalar arasına giren nemi de adsorbe eder.

Yasin Karamehmetoğlu
Kimyager
Damla Kimya Mühendislik ve Mümessillik San. Tic. Ltd. Şti.