Poliüretan Malzemeler Medikal Alanda

  • Editörden
  • Ziyaret: 0
  • editörden
  • Son Güncelleme: 12-08-2016
  •  
    Share on Tumblr       

Son dönemlerde artan sağanak yağış ve hortum herkesin endişe duymasına neden oldu. Marmara Bölgesi’nde yaz aylarında şahit olmadığımız türden yaşanan hava olayları iklim değişikliğinin sonuçlarını gözler önüne seriyor. Uzmanlar, küresel ısınmanın artması ile birlikte; ani, yoğun yağışların


ve hortumların artacağını iletiyor. Sanayi dünyaya zarar vermeyecek şekilde iyileştirilmezse, kente göçler devam ederse, kentler bu göçü kaldıramayacak boyuta geldiğinde; binalar toprak kalmamacasına çoğalırsa, enerji tüketimimizi kontrollü yapamıyorsak, hala geri dönüşümün farkına varmadan bilinçsizce hareket ediyorsak, yağan şiddetli, yoğun, ani yağmurlara, çıkan hortumlara şaşırmamak gerekir. Yıllar öncesinde bilim insanlarının beynimizde oluşturdukları algı "küresel ısınma” sonuçlarına şu anda tanık oluyoruz. İlkçağ’dan günümüze kadar meydana gelen iklim değişikliklerini ve bunun topluma yansımalarını araştırdığımızda, var olan kara parçamızı korumak adına önlemler almamız gerektiğini görebiliriz.

 

Putech & Composites ekibi olarak; her zaman çevre konularına duyduğumuz hassasiyeti, hazırlamış olduğumuz yayınlarda da vurguluyoruz. Bu sayımızda, değerli akademisyenlerimizden Prof. Dr. Hakkı Alma, Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Altuntaş ve Araş. Gör. Eyyüp Karaoğul’un hazırladığı; "Geri Dönüşümde Kullanılmayan Atık Plastiklerden Odun-Plastik Kompozit Üretimi” başlıklı makaleyi okuyacaksınız. Araş. Gör. Fatih Demiryuğuran, Araş. Gör. Osman Yeler ve Prof. Dr. Nazım Usta’nın çalışması "Cam Elyaf Kumaş Takviyeli Rijit Poliüretan Köpük Malzemelerin Yanma Davranışlarının İncelenmesi” başlıklı yazıyı beğenilerinize sunuyoruz.

 

Hayatımızın her alanında yer alan "Kompozit ve Poliüretan”ın avantajları ve birçok sektörde yaşamımızı kolaylaştırıcı yönleri yadsınamaz boyuttadır. Doç. Dr. Özgür Seydibeyoğlu’nun kaleme aldığı yazıda "Poliüretan Malzemelerin Medikal Alanda Kullanımı” başlıklı makaleyi okuyacaksınız.

 

DowAksa Genel Müdürü Mithat Okay ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızda; Türkiye’deki kompozit sektörü, firmanın Ar-Ge faaliyetleri, yurt içi ve yurt dışı satışları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifle okuyacağınız bir sayı olması dileğiyle,

 

Sevgiyle kalın.


Serap Tabanlı