Poliüretanda Alternatif Sistemler

  • Sistem
  • Ziyaret: 0
  • Son Güncelleme: 27-08-2013
  •  
    Share on Tumblr       
Montreal protokolü çerçevesinde ülkemizde de kloroflorokarbon (CFC) tip şişirici ajanlarının önce kısıtlanması ve nihayetinde ithalatının tamamen yasaklanmasını takiben özellikle discontinous üretim yapan panel firmalar için dizayn edilmiş pentane alternatifi yeni jenerasyon şişirici ajan karışımlarımızın performansları hakkında; tecrübelerimizi siz değerli okuyucular ile paylaşmak istedik.
Temel amacımız discontinous panel üretimi yapan firmalar için uzun senelerdir sektörde yaygın olarak kullanılan HCFC – 141B gazının tek alternati görülen yüksek yatırım maliyetleri gerektiren Pentane gazının tek ve en iyi alternatif olmadığını karşılaştırmalarla ortaya koymaktır.
Yeni jenerasyon şişirici ajanımız özellikleri bakımdan HCFC 141B’ye çok benzerdir ve bu da yeni sisteme dönüşüm için daha az değişiklik demektir.
Aynı ya da daha düşük maliyetler ve benzeri ya da daha iyi özelliklerle çok kolay değiştirme imkanı sunması bu değişim için çok büyük bir avantajdır.

Genel olarak Pentan gazının 2 versiyonu bulunabilir:
n-Pentan ve cycle-pentan
1- N-Pentan daha ucuz olması yanında daha düşük teknik
performansa sahiptir (düşük çözünürlük, düşük lambda).
2- Cycle-Pentan ise daha pahalıdır; fakat daha iyi performans
gösterir ve daha iyi çözünürlüğe sahiptir. (Daha iyi
lambda)
Bu farklar dışında ikisinin de davranışı aynıdır.

Tüketim
Baalbaki yeni jenerasyon şişirici ajan karışımının moleküler ağırlığı 60’dır ve bu değer pentan için 72’dir. Bu da aynı hacimde gaz elde etmek için %14.4 daha fazla
pentan’a ihtiyacınız var demektir. Bu durum sadece fiziksel sebeplerden dolayıdır.
İkinci önemli konu Baalbaki yeni nesil şişirici sistemin herhangi bir poliol ya da katkı maddesi içinde çözünürlüğü yüksektir. Pentanınki ise oldukça düşüktür. Nihayetinde farklı moleküler ağırlık ve çözünürlükten dolayı Baalbaki yeni nesil şişirici ajan karışımının molekül ağırlığını ve çözünürlüğünü yakalamak için en azından iki kat pentan kullanmanız gereklidir.

Fiziksel Bilgiler
Pentan Patlayıcıdır ( Bu da güvenilir ekipman ve patlamaya dayanıklı makineye yatırım yapmanız gerektiği anlamına gelir), yeni nesil şişirici ajanımız ise patlayıcı DEĞİLDİR.

Çevre Bilgisi

*Oran = Aynı yoğunlukta köpük için ekstra şişirme maddesi gösteren moleküler ağırlık/60
** Karbon Dioksit eşdeğerleri = GWP*Oranı

Gördüğünüz üzere Baalbaki yeni jenerasyon şişirici sistem çevresel bakımdan da daha iyidir. Avrupa’da Pentan kullanımı karbondioksit emisyonu (VOC) için para ödemek demektir ve global ısınmaya neden olur.
İkincisi Pentan su/akarsular için zehirlenmiş etikettir, bu da pentandan köpük atımı yaptığınızda yine büyük problem olabilir demektir.

Gerekli Ekipman
Yukarıda bahsedildiği gibi, pentane patlayıcıdır ve bu da tüm üretim alanının "patlamaya karşı korunaklı” biçimde tasarlanması gerektiği anlamına gelir ve bu çok paraya mal olur. Konuyla ilgili herkesin bildiği gibi aynısı makineler için de geçerlidir. Pentan için yüksek basınçlı makine yeni sistemimiz için olandan daha çok daha pahalıdır.
Poliol karışımında formüle edilmiş bu yeni sistemi kullanıranız aleve dayanıklı ekipmana ihtiyacınız olmayacak, konvansiyonel yüksek basınç makinesine ihtiyacınız olacaktır.
Nihayetinde, pentan için bir ekipman satın almak çok yüksek maliyettedir ve bu şişirme maddesinin kullanımı için daha yüksek yıllık maliyettir.
Gördüğünüz üzere, bahsettiğimiz bu yeni sistemin maliyeti düşük tür ve çevre için daha iyidir ve daha iyi özellikler sağlar. Ayrıca yüksek başlangıç yatırımlarına ya da yüksek maliyetli bakıma gerek yoktur.
Özgen Boy
Teknik Destek ve Satış Sorumlusu
Technical Support and Sales Responsible
Bcı Baalbaki Kimya San. Tic. A.Ş