Polyester Polyoller ve Polyester Polyol Bazlı Sistemler

  • Sistem
  • Ziyaret: 0
  • poliol, poliol, polyester, unipol
  • Son Güncelleme: 27-08-2013
  •  
    Share on Tumblr       
Poliüretan sektöründe olan herkesin bildiği üzere rigid, flexiable ve diğer tüm akla gelen sistemler için yapılan tüm formülasyonlar da baz polyol dediğimiz komponentler mutlaka yer alır. Bu baz polyolleri ana olarak iki temaya ayırabiliriz. Bunlar Polyether polyoller ve Polyester Polyollerdir. Başlangıçta polyester polyoller polyether polyollere alternatif olarak geliştirilmiştir. Ancak Polyether polyoller hem dünyada daha erken keşfedilmesi, hem de daha kolay prosesleri olması ve geçmişte fiyat avantajları olması dolayısı ile çoğunlukla formülasyonlarda tercih sebebi olmuşlardır. Fakat polyester polyoller de polyether polyollere karşılık daha farklı avantajları vardır.

Polyester Polyollerin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle polyester polyoller kullanıldığı formülasyonda çok daha iyi yanmazlık ve termal stabilite sağlamaktadır. En önemli özelliği olarak polyester polyoller DIN 4102 test metoduna göre B2 yanmazlık sınıfının gerekliliklerini karşılamaktadır. Normal şartlar altında yukarıda belirttiğimiz avantajlar gözle görülebilecek avantajlar değildir. Bu farklılıklar ancak ve ancak son ürünün ısıl iletkenlik katsayıları, yük taşıma dayanımları gibi ana mekaniksel özelliklerinin belirlenen uluslararası standartlara ve ölçüm metotlarına göre ölçülmesi neticesinde ortaya çıkabilir. Günümüzde polyester polyol fiyatlarının tekrar uygun seviyelere dönmesi, hem Avrupa’da hem de diğer bölgelerde aranan standartların (özellikle yanma standartları) her geçen gün daha da yükselmesi neticesinde tüm üreticiler yüzlerini tekrar polyester polyollere dönmeye başlamıştır. Bu doğrultuda ön görülü firmalar rakiplerinin önüne geçmek, hem de yüksek standartlı bu pazarlarda daha agresif olabilme adına polyester polyoller ile çalışmalarını hızlandırarak Synthesia Internacional S.L.U gibi firmalar ile ortak projeler yürütmeye başlamışlardır. Bu çalışmaların sonuçlandırılması çok uzak tarihlerde planlanmamakta,
aksine olabildiğince hızlı şekilde yürütülmektedir.

Unicom Dış Ticaret, ise bu yapılanma içerisinde Polyester polyol üretiminde önemli bir yere sahip olan İspanyol üretici Synthesia Internacional S.L.U firmasının temsilciliğini Türkiye’de uzun yıllardır yürütmektedir. Synthesia Internacional S.L.U, Synthesia Española grup şirketlerine bağlı olan ve poliüretan endüstrisi için polyester polyol üretimi yapan %100 lokal sermayeye ait, 1964 yılında faaliyetlerine başlamış uluslararası bir firmadır. Yaklaşık 130 çalışanı ve yıllık 100 milyon Euro döngüsüyle alanının önemli oyuncularından birisi olan Synthesia Internacional S.L.U. ana hatları ile Footwear, Flexible, Rigid ve CASE marketleri için polyester polyoller geliştirmekte ve üretmektedir.

Synthesia Internacional S.L.U’nun Poliüretan Sistemleri Synthesia Internacional S.L.U sektördeki çoğu kişi tarafından tanınmasına rağmen, bilindiğinin aksine tek uzmanlık alanı ve üretimi polyester polyoller değildir. Ürettiği polyester polyolleri de kullanarak izolasyon (sprey ve panel enjeksiyon sistemleri), endüstriyel aplikasyonlar (taş veya tahta imitasyonu sistemler vb.), flexiable, integral skin, elastomerler gibi sistemler de üretmekte ve dünyanın birçok ülkesine bu sistemlerin satışını gerçekleştirmektedir. Tabi ki bu sistemlerin tamamında polyester polyoller kullanılmaktadır. Unicom Dış Ticaret geçmiş yıllarda Synthesia Internacional S.L.U ile birlikte Türkiye pazarında polyester polyol alanına daha fazla ağırlık vermiş olsa da bu sene içerisindeki yeni yapılanması ile birlikte Synthesia Internacional S.L.U’nun sistemlerinin satışını da ön plana çıkarma kararı almış ve bu organizasyonun Türkiye ayağındaki tüm sorumluluğunu üstlenmiştir. Akla gelecek hemen hemen tüm sistemlerde hem Unicom Dış Ticaret bünyesinde lokal stoktan, hem de direk satış olarak müşteri talebine sunulmuştur.


Serdar Sağbil
Satış Müdürü
Unipol Kimya San. Tic. Ltd.