Püskürtme Poliürea Sistemler Makine Parkuru ve Uygulama Aşamaları

  • Sistem
  • Ziyaret: 0
  • püskürtme poliürea
  • Son Güncelleme: -/-
  •  
    Share on Tumblr       


 

Püskürtme poliürea sistemler son yıllarda ülkemizde uygulaması oldukça hızlı yayılan son teknoloji su yalıtımı ve yüzey kaplama sistemleridir. Uygulama sonrası Poliüreanın sahip olduğu 5 ile 7 sn’lik kuruma süresi farklı kullanım alanları yaratmıştır. Bu kadar hızlı kürlenen bir malzemenin de mutlaka profesyonel makinelerle aplike edilmesi gerekmektedir.

Bu makinelerin en az 180 bar ile çalışan ve iki bileşenli olan poliüreanın tepkimeye girebilmesi için minumum 70°C’lere ayarlanabilen hortum sistemlere sahip olması gerekmektedir. Bu nedenledir ki, makine tercihi oldukça önem taşımaktadır. Yerli ve yabancı makine alternatifleri ülkemizde yer almaktadır.

 

Bu makineler ortalama 90 mt uzunluğa sahip, mobilize edilmiş araç içerisinde demontable olarak rahatlıkla taşınabilir. 90 mt hortum uzunluğu sayesinde makine sistemi en az 20 katlı bir binanın terasında uygulama rahatlığı sağlar. Ya da bir vinç yardımı ile istenilen kat yüksekliğine parkur taşınabilir. Yüksek basınç sistemi ile çalışan makineler için kompresör, parkuru tamamlayan diğer ekipmandır.

 

Yüksek basınç ve sıcaklık ayarları yapılan makine artık uygulama için hazırdır. Hortumun ucunda bulunan tabancaya ulaşan iki bileşenli poliürea mixing chamberda karışır ve uygulama başlar. Prosesi oluşturan ve en önemli kalemlerden biri de kullanılan tabancanın özelliği ve temizliğidir. Tabanca sistemi doğru kullanılmaz ise, uygulama kötü sonuçlanabilir. Tabancalarda kullanılan tercih edilen o-ringler yüksek basınç ve sıcaklığa dayanıklı olmalıdır. Aksi taktirde uygulama sırasında o-ringler hızlı bir şekilde deformasyona uğrar ve bozunabilir. Uygulama esnasında ise tabanca bloke olur. Bu durum ise, işin durması ve zaman kaybını birlikte getirir. Bu nedenle kullanılan tabanca, tabancada kullanılan o-ring kalitesi, tabanca temizliğinde kullanılan kimyasallar oldukça önemlidir. Özellikle su içermeyen saf temizlik ajanları tercih edilmelidir. Bu şekilde kullanılan tabancalar daha az sıklıkta temizlenecek ve uzun ömürlü kullanılabilecektir. Ayrıca makinelerin yıllık kontrollerinin profesyonel bir ekip tarafından yapılması, belli peridiyodik aralıklarla makinenin filtrelerinin kontrol edilmesi önemlidir.

 

Yüzey Hazırlığı

Poliürea öncesi uygulama yapılacak yüzey tespiti iyi yapılmalıdır. Poliürea beton, seramik-diğer mineral kaplamalar, taş, tahta esaslı ürünler vb. gibi birçok yüzeye uygulanabilir. Önemli olan yüzeyin sağlamlığı ve hareketsizliğidir.

 

Yüzey ne kadar sağlam ve hareketsiz olursa poliürea uygulaması o kadar kaliteli olacak demektir. Yüzey hazırlığı ve kalitesi poliürea uygulaması için ister su yalıtımı isterse yüzey kaplama olsun işin %70’lik kısmını oluşturmaktadır. Eğer eski bir beton üzerine uygulama yapılacak ise, tüm yüzey titizlikle kontrol edilmelidir. Beton yüzeylerde boşluk, çatlak, segregasyon ya da soğuk derz problemi var ise bu alanlar uygun şekilde açılmalı ve tamir harçları ile gerekli çalışma yapılmalıdır. Yeni beton yapılarda ise ortalama beton kürünü alması için 3 hafta beklenilmelidir. Yağlı ya da yüzeyde istenmeyen maddeler var ise ve mekanik yol ile yüzey temizlenemiyorsa bu durumda kimyasal temizliğe gidilmelidir.

 

Seramik ya da diğer mineral kaplı yüzeylerde ise hareketli olan ve boşluğa düşen her parça yüzeyden alınmalıdır.

 

Aksi taktirde boşa düşen kaplama poliürea uygulama sonrası harekete geçebilir ve istenmeyen görüntülerin oluşmasına neden olabilir. En önemli faktörlerden biri de, yüzeyin nem içeriğidir. Yüzeyin kabul edilebilir nem toleransı %5 ve bunun altındaki değerlerdir. %5’in üzerinde olan yüzeylerde mutlaka nem uzaklaştırılmalıdır. Gerekirse yüzey alanına göre belli aralıklarla hava bacaları yapılmalı ve nemin tahliyesi sağlanmalıdır. Yüzey nemi için mutlaka dijital nemölçer cihazlar kullanılmalıdır. Nemli yüzeylere uygulanan astar ve yapılan poliürea uygulaması sonrası yer yer kabarmalar ve kalkmalar yaşanacak bu da uygulamanın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacaktır. Her ne kadar son dönemlerde nem tolerans astarları da kullanılsa maksimum tolerans %10’a kadar olmaktadır. Kimyasal yapı gereği saf poliürea hibrit poliürea sistemlere göre neme karşı %10’a kadar daha güçlüdür ve tercih edilebilir. Gerekli yüzey tamiratları ve nem kontrolleri yapıldıktan sonra tüm yüzey toz ve kirden temizlenmelidir. Aksi taktirde poliüreanın aderansı yüzey ile %100 olmayacaktır.

Temizlik aşamasında yüksek emişli sanayi tipi vakumlu süpürgeler kullanılması iyi sonuç verecektir. Yüzeyin birkaç mm traşlanma durumu durumunda ise, yüzey hazırlamada kullanılan makineler kullanılabilir.

 

Püskürtme poliürea uygulama öncesi en önemli konunun yüzey hazırlama olduğu unutulmamalı, doğru ve amaca yönelik bir uygulama için mutlaka yüzey hazırlığı yapılmalı ve sonrasında Poliürea membran ile su yalıtımı ya da yüzey kaplama çalışmasına geçilmelidir.