RMK Resins Genel Müdürü Aytuğ Gülgel ile Röportaj

  • Röportaj
  • Ziyaret: 0
  • Son Güncelleme: 17-11-2015
  •  
    Share on Tumblr       

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

2008 yılında Yeditepe Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra askerliğimi yapıp akabinde iş hayatına atıldım ve Emsal Boya firmasının başında 6 yıldır faal olarak görev yapmaktayım. 32 yaşındayım ve bir yıllık evliyim.

 

Firmanızın kuruluş hikâyesini öğrenebilir miyiz? Polyester sektörüne yönelmenizin nedenleri nelerdir?

Yaklaşık 35 yıl önce kurucumuz Mehmet Gülgel tarafından şahıs firması olarak başlayan Emsal Boya serüveni, eğitim hayatımın sona ermesiyle birlikte benim de katılımımla beraber belirlediğimiz hedefler doğrultusunda 2010 yılında "Emsal Boya Kimya Poliester San. Paz. Dış Tic. Ltd. Şti.” adını alarak sürekli büyüyen, pazarda söz sahibi, etkili bir distribütör olarak yola devam etmemize sebep olmuştur. Sonrasında Emsal ailesi olarak yakaladığımız bu başarı, uzun süredir gündemimizde olan fakat doğru zamanda doğru kişilerle yapmayı planladığımız ve yakın zamanda (2016 yılı ilk çeyreğinde) faaliyete geçecek olan RMK Resins A.Ş.’nin temellerini atmamızda başlıca rol oynamıştır. RMK Resins A.Ş. üç ortaktan oluşan, üretim ve depolama Düzce İlinde, merkezi İstanbul’da olan özel amaçlı ve yüksek teknoloji kompozit reçineleri konusunda tedarikçi olarak kompozit sektörüne hizmet vermeyi amaçlayan, pazardaki ihtiyaçları ve yenilikleri tespit eden, kalite ve müşteri odaklı üretimi esas alan yenilikçi ve dinamik bir firmadır.

 

Firmanızın vizyon, misyon ve kalite politikası hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Geniş ürün portföyü yanında ihtiyaca yönelik ürünler tasarlamak, kaliteden ödün vermeden üretim yapmak ve ürünlerin piyasa koşullarına uygun hale getirilerek pazarlamasını yapmak başlıca hedeflerimizdir. Etik değerler çerçevesinde ve çevresel faktörleri göz ardı etmeksizin başarıya ulaşmayı ilke edinen rekabetçi ve aktif hareket eden bir yapı oluşturmak temel misyonumuz olacaktır. Vizyonumuz ise; iç ve dış piyasada markalaşmak, sektöre yön veren atılımlarda bulunmak, Ar-Ge çalışmaları ışığında büyümeye hız vermek, ürün ve hizmette farklılık yaratmaktır.


Fabrikanızın üretim kapasitesi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Temel faaliyeti "Poliester Reçine, Jel-Coat ve Modifiye Poliester Reçine, Kalıp Ayırıcı ve Pigment Pasta üretmek olan RMK Resins’ın planlanan toplam yıllık üretim kapasitesi 27.000 ton olacaktır. Tesiste toplamda 11 adet hammadde ve 4 adet yarı mamül tankları ile 1100 m3 depolama yapılacaktır.


Ar-Ge faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Laboratuvar ve Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Ar-Ge faaliyetleri, üzerinde çok duracağımız ve bizi başarıya taşıyacağına inandığımız çok önemli bir konu ve bunun için Rmk Resins olarak bizi farklı kılacak yenilikçi ve özellikli ürünler tasarlayabileceğimiz donanımlı ve teknolojik bir laboratuvar mevcut binamızda oluşturulmaktadır.


Ürün ve ürün gruplarınızdan bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Poliester Reçine, Jel-Coat ve Modifiye Poliester Reçine, Kalıp Ayırıcı ve Pigment Pastalar üretimini yapacağımız başlıca ürün gruplarıdır. Halihazırda distribütör firma Emsal Boya olarak çalıştığımız başlıca sektörler; otomotiv endüstrisi, saniter uygulamalar, deniz taşıtları, elektrik-elektronik, havacılık, kimyasal boru ve tank endüstrileri, savunma sanayi ve yapı-inşaattır. Rmk Resins olarak bu sektörlere direkt olarak üretici kimliği altında çok daha fazla ürün ve hizmet tedariği yapılacak olup, gerek ortaklarımızın üretimdeki bilgi birikimleri ve üstün tecrübeleri gerekse de Emsal Boya’nın köklü yapısı, satış deneyimi, tecrübeleri ve iş ahlakı pazarda pozitif yönde bir beklenti oluşturmakta ve henüz üretim başlamamış olmasına rağmen şimdiden ciddi bir talep yaratmaktadır.

 

Poliüretan ve kompozit sektörüne hitap eden ürünleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Ürün yelpazemizde kompozit parça üretimi yapan firmalara, özel amaçlı ve yüksek teknoloji kompozit reçineler, özellikli jel-coatlar, kalıp ayırıcılar ve geniş sayıda pigment pastalar olacaktır. Üretimini yapacağımız tüm bu ürünler kompozit sektöründe üretim ve satış yapan firmalara fayda sağlayacak nitelikli ürünler olacaktır.


Yeni hedef ve projelerinizden bahsedebilir misiniz? Pazara sunmayı düşündüğünüz yeni ürünler bulunmakta mıdır?

Ülkemizde ve dünya kompozit pazarında kendini ispat eden, sektörü iyi şekilde temsil eden, kaliteden ödün vermeden büyüyen ve kendini geliştiren kurumsal bir yapıyı oluşturmak ve bunu koruyabilmek gayretinde hep olacağız. Pazara sunmayı düşündüğümüz yeni ürünlerimiz her zaman için olacaktır, çünkü amacımız fark yaratmak sektöre fayda sağlamaktır.


Çalışan profiliniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çalışan profilimiz; işini iyi bilen ve her biri kendi alanında profesyonel olan kurumun başarısı için kendinden ödün veren bilgi ve tecrübesi üst düzeyde olan kişilerden oluşmaktadır.


Türkiye’deki polyester sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce sektörün gelişimi için neler yapılmalı?

Bana göre sektörün geleceği çok parlak ve sürekli gelişim göstermektedir. Bu gelişim için sektör olarak önceliklerimiz kaliteyi esas alarak üretim yapmak, teknolojik yatırımlara yönelmek, Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapmak olmalı sonrasında başarı mutlaka gelir. Dünyada ve ülkemizde kompozit parçalar günlük yaşantımızda kullandığımız ama farkında olmadığımız ürünler olmakla beraber sağladığı önemli avantajlardan dolayı giderek tercih edilmektedir. Özellikle ulaşım sektöründe kullanılan birçok taşıma aracında, savunma sanayiinde kullanılan çok özel parçalarda kompozit ürünlerin kullanılması hayati önem taşıyan noktalarda da ne kadar önemli ve stratejik ürünler olduğunun en büyük göstergesidir.


Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Sert ve agresif rekabetten uzak, dürüst ve ilkeli çalışan, ülke ekonomisine ve sektöre katkıda bulunacak yatırımların daha fazla olması gerektiğine inanan biri olarak, mevcut yatırımımızın sektöre hayırlı olmasını diliyorum.