Röportaj:Alko Makine- Halim Karakuş

  • Röportaj
  • Ziyaret: 0
  • Son Güncelleme: 27-08-2013
  •  
    Share on Tumblr       
Alko Makine Genel Müdürü Halim Karakuş, sektördeki profesyonel özgeçmişi, ürün grupları, yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetleri ve 2013 hedefleri ile ilgili yönelttiğimiz soruları yanıtladı.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitiminizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?
1973 yılında İzmir’de doğdum. Tahsilimi 1998 yılında Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olarak tamamladım. 1998 yılından bu yana poliüretan enjeksiyon makinesi imalatı alanında faaliyet göstererek poliüretan enjeksiyon makinesini dünya standartlarında üretmek için çalışmaktayım.

Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz?

1972 yılında kurulan firmamız, ısıtma soğutma sektöründe yan sanayi olarak üretimine başlamıştır.1996 yılında ismini Alko Makine Ltd. Şti. olarak tescil ettirdikten sonra poliüretan enjeksiyon makinesi imalatına başlamıştır.

Ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Firmamız poliüretan enjeksiyon makinesi imalatı yapmaktadır. Poliüretan enjeksiyon makinesi ısıtma soğutma sektöründe yalıtım amaçlı; güneş enerji sistemlerinde izolasyon amaçlı; otomotiv sektöründe yedek parça; medikal ve mobilya süngeri imalatında ve mobilya sektöründe tahta muadili olarak kullanılmaktadır.
Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?
Firmamız 13 ülkeye ihracat yapmaktadır. Ayrıca 3 ülkede bayiliklerimiz vardır. Bu ülkeler Azerbaycan, İran ve Cezayir’dir. Ağırlıklı olarak ihracat yaptığımız ülkeler Orta Asya ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkelerinden oluşmaktadır.

Piyasadaki ürünlerinizin uzun vadede varlığını sürdürebilmesi için ne gibi konulara önem veriyorsunuz?
Firmamız, 14 yıldır poliüretan makinesi üretiminde faaliyet göstermektedir. Her yıl kendisini yenileyerek makine üzerinde teknolojik ve mekanik yenilikler yaparak dünya standartlarında bir makine üretmeyi hedeflemiştir. 2012 yılında tam otomatik PLC sistem poliüretan makinesini piyasaya sunmuş ve çok olumlu sonuçlar almıştır.

Satış öncesi ve sonrası destek faaliyetleri sağlıyor musunuz? Müşterilerinizin memnuniyeti için vizyon prensiplerinizi nasıl belirliyorsunuz?
Satış öncesi müşterilerimize firmamızda demo yapma imkanı veriyoruz. Böylece alacakları makine hakkında en iyi bilgiye ulaşmalarını sağlıyoruz. Makine kurulumlarını kendi personelimiz ile yerinde gerçekleştirmekteyiz.Yurt içi ve yurt dışına servislerimizi uçak ile en geç 3 gün içinde gönderiyoruz.

2012 yılı firmanız için nasıl geçti?

Firmamız standart bir makine ürettiği için makinelerimiz elimizde sürekli bulunmaktadır. Makine teslimini hemen yapmaktayız. Bu şekilde rakiplerimizin bir adım önüne geçmekteyiz. Ayrıca poliüretan enjeksiyon makinesini patentli olarak üretmekteyiz. Bu makinenin patenti firmamıza aittir. 2012 yılının ilk yarısı durgun geçse de, son yarısında firmamız istediği satış rakamlarına ulaşmış ve hedeflerini yükseltmiştir.

2013 yılı için hedef ve öngörülerinizi öğrenebilir miyiz? Yeni projeleriniz var mı?

Hedeflerimiz her yıl olduğu gibi daha fazla ülkeye ihracat yapmak ve yurt içinde satış rakamlarımızı yükseltmektir. 2013 yılı Mart ayında bir yurt içi fuarında poliüretan enjeksiyon makinesinin yeni model tanıtımı yapılacak ve piyasaya sunulacaktır.

Son olarak, sektöre ulaştırmak istediğiniz bir mesajınız var mı?
Bir petrol ürünü olan poliüretan, ülkemizde ve dünyada daha tanınmamaktadır. Bu ürünün özellikle hammadde üreticileri tarafından tanıtılması ve kullanım alanlarının genişletilmesi, en büyük arzumuzdur. Poliüretan hayatın her alanında var ancak tanınmıyor. Firmamız bu konuda üzerine düşen ne varsa her zaman yapmaya hazırdır ve yapmaktadır.