SPM Kompozit Ortağı Ali Arda Özkenter ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

  • Röportaj
  • Ziyaret: 127
  • spm kompozit, ali arda Özkenter
  • Son Güncelleme: 2-05-2017
  •  
    Share on Tumblr       

SPM Kompozit İleri Malzeme Teknolojileri A.Ş. Firma Ortağı Ali Arda Özkenter ile firmanın gelişim süreci ve sektöre sunmuş oldukları ürünler hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldum, ardından Master derecemi de ODTÜ Metalurji Malzeme Mühendisliği bölümünde tamamladım. Doktora çalışmalarım sürecinde savunma sanayimizin önde gelen firmalarında çalışma imkanı buldum. Kendi firmamızı kurduğumuzda iş yoğunluğu nedeni ile doktora çalışmalarıma ara vermek durumunda kaldım. Akademik çalışmalarımda polimerik malzemeler ve kompozit malzemelerin yanı sıra elektrokimya ve ileri teknik seramik malzemeler konusunda çalışmalarım oldu.

Firmanızın kuruluş süreci, tesisleri, üretim konusu, pazar payı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Firmamızı 2013 yılında kurduk. Prepreg malzemelerin ilk yerli üreticisi olan SPM Kompozit A.Ş., tamamı yurt dışından ithal edilen bu stratejik malzemeleri yerlileştirmiştir. Yurt içinde en büyük pazar payına sahip olan yerli firma olarak hedefimiz başta Avrupa olmak üzere yurt dışına açılmak. Bu kapsamda İngiltere, Almanya ve Polonya’da yaptığımız anlaşmalar sonucunda ürünlerimizi ihraç etmeye başladık.

Firmamız şu an Ankara İvedik Organize Sanayi Bölgesinde bulunmakta. 2018 yılında Ankara Kazan bölgesinde, TAI’nin yanında kurulacak olan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde bulunmak istediğimizi TAI ve SSM’ye bildirdik. Kendileri bizim firmamızı uygun gördüler ve biz de 20 dönüm arsamızı aldık. Şimdi sabırsızlıkla inşaat sürecinin başlamasını bekliyoruz. Firmamızın 2 adet prepreg üretim hattı mevcut bu iki hattın toplam kapasitesi yıllık 1milyon m2 mertebesinde. Ayrıca önümüzdeki 2-3 sene içerisinde yeni fabrikamızda 3. hattımızı devreye alma planlarımız da mevcut.

Ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Şu an tüm ürünlerimizi epoksi bazlı reçine sistemleri ile üretmekteyiz. Önümüzdeki dönemde farklı reçine grupları ile ilgili çalışmalar yapmayı planlamaktayız ancak epoksi grubu bile başlı başına önemli Ar-Ge bütçesi ve çalışma süresi gerektiriyor.

Karbon, cam ya da aramid takviyeli her çeşit epoksi reçine sistemli prepreg malzemeyi üretebilmekteyiz. Başlıca ürünlerimiz arasında 120°C sıcaklık dayanımlı otoklavsız üretime elverişli prepreg, otomotiv için geliştirdiğimiz, sıcak preste 7-8 dakikada kürlenebilen prepreg ve yüksek mekanik performans için geliştirdiğimiz toughened (toklaştırılmış) prepreg belirtilebilir. Ayrıca 200°C sıcaklık dayanımlı kalıp prepregi orta sıcaklık mertebesine dayanan 150°C dayanımlı prepreg sistemlerimiz de başlıca ürünlerimiz arasında sayılabilir.

Kompozit malzemelerin kullanıldığı her sektörde müşterilerimiz mevcut. Otomotiv ve marin sektörü bizim için şu an en önemlileri. Ayrıca Savunma Sanayi ve Medikal kompozit sektöründe de önemli müşterilerimiz bulunmakta.

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Genel olarak otomotiv sektöründeki müşterilerimiz İstanbul ve Bursa bölgesinde bulunmaktalar. Yurt dışında başladığımız projelerimizde ağırlıklı olarak otomotiv ve Almanya başı çekiyor. Marin konusunda İzmir ve Antalya ile savunma sanayi konusunda da Ankara’da bulunan firmalar ile çalışıyoruz.

 Laboratuvar ve Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Ar-Ge yatırımlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Firmamızın en önem verdiği konuların başında Ar-Ge geliyor. Geçtiğimiz 3,5 yıl süresince Ar-Ge konusunda öz kaynaklarımızla yaptığımız yatırımlar yaklaşık 3 milyon TL. Ar-Ge laboratuvarımızın altyapısını her geçen gün geliştiriyoruz. Geçtiğimiz dönemde reçine kimyası ve reolojisi çalışmalarını ilerletmek amacıyla MDSC ve Rheometre test ve analiz ekipmanı yatırımlarımızı tamamlamıştık. Ayrıca test kuponu üretimi altyapımızda kompozit pişirme fırınları, yüksek sıcaklık yakma fırınları vb. pek çok ekipmanımız bulunmakta. Neredeyse her hafta 1 gün hatlarımızdan biri geliştirilme aşamasında olan ürünlerin seri üretim çalışmaları için ayrılıyor. Yeni bir ürün geliştirmek çok meşakatli ve masraflı bir süreç ancak bir o kadar da zevkli.

Firmanızın kalite politikası ve ilkeleri hakkında bilgi verir misiniz? Müşterilerinize satış sonrası destek sağlıyor musunuz?

SPM olarak, tam müşteri memnuniyetini sürekli sağlamak amacıyla, ürünlerimizde yüksek kalite, düşük maliyet, zamanında teslim koşullarını sağlamayı, tedarikçi ilişkilerini sürekli olarak geliştirerek, ürün ve hizmet kalitemizi etkileyen alternatif tedarikçileri bünyemize katmayı, planlı ve sistematik yaklaşımlarla, kalite yönetim sisteminin ve süreçlerinin etkinliğini sürekli iyileştirmeyi ve geliştirmeyi, tüm çalışanların motivasyonunu artırmayı, her konuda katılımlarını sağlamayı, niteliklerini artırmak için eğitmeyi hedefliyoruz. ISO 9001: 2008 KYS tüm firma süreçlerimizde titizlikle uygulanmaktadır. Ayrıca yakın zamanda da AS9100 havacılık ve uzay kalite yönetimi sistemini de edinmeyi hedeflemekteyiz. Müşterilerimize yaklaşımımız anlamında, bizim için "Malzemeyi sevk ettik müşteri ile işimiz bitti” gibi bir yaklaşım söz konusu bile olamaz. Teknik destek vermekten, müşteri için özel ürün geliştirmeye kadar her konuda tamamen müşterimizin yanındayız. Bu husus da oldukça zor ancak yıllar içinde müşterimiz ile geliştirmeyi başardığımız karşılıklı güven temelli ilişkileri görünce en doğrusunu yaptığımızı anlıyoruz. Geçtiğimiz yıllar içinde bizim ürettiğimiz kompozit ham maddelerine güvenerek sektöre yatırım yapan ve şimdi hızla bizimle beraber büyüyen pek çok müşterimiz de var.

Kurum içi iletişiminiz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Çalışanlarınızın performansını artırmaya yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Firmamızda tüm çalışma arkadaşlarımızla bir aile gibiyiz. Genç ve dinamik ekibimiz ile bireysel ve kurumsal gelişim odaklı bir iletişimimiz var. Değer gördüğünü hisseden arkadaşlarımızın, firmamıza daha çok değer katabileceği inancındayız.

Çevreyi korumak ve iş güvenliği hassasiyetleri adına ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Firma olarak ürettiğimiz ürünlerin doğal olarak fosil yakıtların kullanımını ve karbon salınımını düşürücü etkisinden söz etmek mümkün. Ayrıca üretim teknolojisi olarak en başta seçtiğimiz teknoloji enerji tüketimi ve kullanılan kimyasal maddeler açısından çevre etkisi en düşük yöntemdir. Üretimimizde solvent kullanılmaması hem çevre, hem iş güvenliği hem de ürün kalitesi açısından çok önemli. Ayrıca firmamızda hem çevre hem de iş güvenliği hususlarında tüm yasal mevzuatlara titizlikle uyulmaktadır.

Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleriniz nelerdir?

Kompozit sektörü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye için de sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir ekonomi için çok stratejik bir sektördür. Biz de tüm kurumsal stratejilerimizi ve Ar-Ge kararlarımızı sürdürülebilirlik kavramını merkezde tutarak belirlemekteyiz.

Hedef ve projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız yurt içinde kendisini kanıtlamış bir firma. En önemli hedefimiz ihracat oranımızı artırmak ve uluslararası pazarda söz sahibi bir firma olabilmek. Bu kapsam da tanıtım faaliyetlerimiz için dünya çapındaki önemli fuar ve organizasyonlara katılıyoruz. Ürünlerimiz, yeteneklerimizi başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya duyuruyoruz.

Kompozit sektörü hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Son olarak; sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Kompozit sektörünün Türkiye için stratejik öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Kat edilecek daha çok yol olsa da Türkiye insan kaynağı ve dinamizmiyle kompozit sektöründe ciddi bir büyüme imkanına sahip. Bu imkanın hem devlet hem de özel sektör tarafından fark edilmiş olması sevindirici.