Sandwich Panel Nedir?

  • Nihai Ürünler
  • Ziyaret: 0
  • panel, pekintas, sandwich
  • Son Güncelleme: 27-08-2013
  •  
    Share on Tumblr       
Avrupa ve dünyanın diğer pek çok ülkesinde 1960’lı yılların başından itibaren üretilmeye başlanan metal sandwich panellerin ülkemizde üretilmeye ve uygulanmaya başlaması, yaklaşık 25 yıllık bir geçmişe sahiptir. İngiltere başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde ticari ve çağdaş mimari gelişmelerde büyük rol oynayan metal sandwich paneller yoğun araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla günümüzde kullanıma en uygun hale getirilmişlerdir. Genel olarak sandwich paneller; iç ve dış metal levha ve yalıtım çekirdeğinden oluşur. Yapıların dış kabuğunu ısı ve su yalıtımlı olarak estetik bir şekilde çözen bu paneller; fabrikalar, sanayi yapıları, askeri yapılar, sosyal yapılar, zirai yapılar, spor tesisleri, şantiye binaları, silolar, hipermarketler, alışveriş merkezleri, soğuk hava depoları, hal binaları gibi taşıyıcı sistemi çelik veya prefabrike olan büyük boyutlu binaların çatı ve duvarlarında kullanılır.

Sandwich paneli oluşturan dış yüzeyler metal veya su yalıtım örtüsünden olabilir. Çatı eğiminin %10 ve üzerinde olduğu yapılarda iki yüzü metal olan sandwich paneller, eğimin %10’un altında olduğu yapılarda ise alt yüz metal kompozit paneller üzerine su yalıtım örtüsü kaplanmalıdır. Sandwich panelin metal yüzeyleri, galvanizli sac veya alüminyum olabilir. Sistemin sandwich olabilmesi için metallerin ısı yalıtım kabuğuna aderansı çok iyi sağlanmalıdır. Aksi halde iç-dış levha ve ısı yalıtım çekirdeği bir bütün olarak davranamaz ve kendinden beklenen gerekli yükleri taşıyamayıp istenmeyen zararlara yol açabilir. Panellerin, dış şartlara daha dayanıklı olabilmeleri için yüzeyleri boyanmış ürünler tercih edilmelidir.

Neden Sandwich Panel?
Bir endüstri yapısını neden sandwich panel ile kaplamamız gerektiği konusunda bir çok neden sıralayabiliriz. Bunların başında hızlı üretim, hızlı montaj, hafif konstrüksiyon, yüksek mukavemet, zengin renk seçenekleri, Fabrikada kontrollü proseste üretilmiş sabit kalite, sürekli test ile kalitenin sürekliliği, yüzey temizliği ve kolay bakım, mimari tasarım özgürlüğü, dayanıklılık ve uzun ömürlülük yanı sıra en önemli özelliği olan yüksek ısı yalıtımı gibi nedenleri sıralayabiliriz.

Sandwich Panel Tipi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sandwich paneller dolgu malzemesi ve çift tarafındaki metal kalınlıklarına göre farklı ebat ve özelliklerde üretilmektedir. Çekirdek malzemeleri olarak genelde poliüretan ve taşyünü olmak üzere iki tip malzeme kullanılırken her iki yüzeydeki boyalı sac metaller çatı aşık profilleri ve cephe çelik konstrüksiyonu ara mesafelerine bağlı olarak, özel kalınlıklarda kullanılarak farklı özelliklere sahip sandviç paneller üretilmektedir. Yangın riskinin çok yüksek olduğu enerji santrallerinde, kimyasal madde üreten fabrikalarda ve risk derecesi yüksek endüstriyel yapılarda taş yünü paneller tercih edilmektedir. Bununla birlikte poliüretan izolasyonlu paneller ise hafifliği, uygulama rahatlığı, yüksek izolasyon özelliği ve taş yünü malzemeye göre daha ekonomik olması tercih nedenlerinden bazılarıdır Çekirdek malzemesinin niteliği panelin ısıl iletkenlik performansı ağırlığı ve mekanik özellikleri üzerinde etkili olurken, sac kalınlıkları da panelin durabilitesi (dış ortam koşullarına dayanıklılığı) ve mekanik dayanımı üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Panel seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta, projeye uygun optimum çözümlerin seçilmesidir. Bir yapı malzemesinde aranılan birçok özelliği birden içeren ve sayısız uygulama
alanı bulunan sandwich panellerin iyi kalitede üretilebilmesi ve kullanım alanında herhangi bir aksaklık çıkarmaması için kabuk ve çekirdek malzeme seçiminin doğru yapılmış olması, yapıştırma tekniğinin güvenli ve montaj tekniğinin doğru olması şarttır. Bu optimizasyonda uygun çekirdek malzemesi tipi seçimi ve uygun kalınlıkta sacların kullanılması etkin faktörler olmaktadır.

Kullanılacak olan malzemede seçilen metal kalınlığı ve metal türü yük taşıma kapasitesi ile doğrudan orantılıdır. Asidik ortamlarda,denize yakın bölgelerde boyalı galvaniz saclar PVDF veya Plastisol boyalar ile boyanabileceği gibi metal olarak alüminyum sandwich paneller tercih edilebilir. Boyalı alüminyum sandwich panellerin gece gündüz arası sıcaklık farklarına daha fazla tepki göstereceği dolayısıyla kullanım ömürlerinin ve mukavemetlerinin daha düşük olacağı hesaba katılmalıdır.

Panel dolgu malzemesinin kalınlıkları her projeye göre değişmektedir. Ülkemizde bu kalınlık 4cm ile 20 cm arasında değişiklik gösterirken yurt dışında tüketicilerin daha kalın paneller tercih etmektedirler. Örneğin İngiltere’de minimum izolasyon kalınlığı 150 mm’dir. Fakat bu kurallar ve izolasyon kalınlığının yapıya kısa ve uzun vadede sağlayacağı kazanç bilinci henüz ülkemizde tam olarak oturmamıştır.

Çatı, Cephe ve Soğuk Hava Depolarında Kullanılan Poliüretan Sandwich Paneller
Poliüretan sert köpük, hücresel yapılı, kapalı hücreli bir izolasyon ve inşaat malzemesidir. Poliüretan köpük, ana iki hammaddenin (Poliol ve izosiyanat) yardımcı bir kabartıcı olan ve çevre dostu (N-pentan) ile şişirilmesi sonucu meydana gelir.En düşük kalınlıkta en yüksek verimli izolasyon malzemesidir. Hafif ve uzun ömürlüdür. 40 (+/- 2) kg/m3 yoğunlukta ve muhafaza şartlarına göre seçilen uygun kalınlık ve ebatlarda üretimi yapılmaktadır. Aluform Poliüretan izolasyonlu çatı ve cephe panelleri; B2+ (B-S2-D0) normlarında, TSE EN 14509 Standardında ve ülkemizde Avrupa’dan onaylanmış kuruluş tarafından tescillenmiş ilk ve tek CE sertifikasına haiz sandwich panellerdir.

Poliüretan izolasyonlu panellerin daha sık tercih edilmesinin en önemli etkenlerinden biri daha ekonomik ve hafif olmasıdır. Poliüretan malzemenin izolasyon gücünü bir örnekle anlatmak gerekirse; Örneğin, 575 mm kalınlıktaki briket duvarın yaptığı izolasyonu 40 mm’lik poliüretan aynı performansta sağlamaktadır.Yine aynı şekilde 30 mm’lik poliüretan 38 mm XPS, 45 mm Taşyünü, 48 mm EPS, 55 mm Camyünü ve 2318 mm betonla aynı performansı sağlamaktadır.

Aluform poliüretan izolasyonlu paneller çatı cephe uygulamalarında kullanıldığı gibi soğuk hava depolarının da vazgeçilmezidir. Hücrelerin içerisinde hapsolan şişirme komponentinin (N-Pentan) düşük ısı geçirgenliği sayesinde ülkemizde ve yurtdışında soğuk hava depolarında kullanım alanı oldukça yaygındır. Aluform Soğuk Hava depo panellerimiz kilitli ve kilitsiz olmak üzere, 1000 mm ya da 1140 mm net kaplama genişliğinde, her projeye özel olarak maksimum 12,60 metre uzunluğa kadar üretilmektedir. Bu paneller kendi kendini taşıyabilen özellikte olduğu için extra taşıyıcı sistemlere gerek kalmamaktadır. Üretim esnasında panelin içine yerleştirilen karşılıklı kilitler, montaj sırasında birbirine tam olarak özel anahtarıyla geçirilir ve mükemmel bir birleşim sağlanır.

Tavandaki panellerin montaj bittikten sonra yekpare plak gibi yük taşıdığı kabul edilir. Özel büküm aksesuarlar, duvar, tavan, zemin birleşimlerinde ısı kaybını önlemektedir. Aluform Soğuk Depo Panellerimizin yüzeyi pürüzsüz, hijyenik ve temizlenmesi kolaydır. Hijyenik olması sebebiyle özellikle hastanelerde, gıda ürünleri depolarında ve ilaç sektöründe tercih edilmektedir. Genel olarak soğuk depo panellerinin kullanım alanlarını, endüstriyel yapılar, fabrikalar, sanayi yapıları, süpermarketler, lojistik depolar, hangarlar, antrepolar, tarım ve hayvancılık ile ilgili sanayi yapıları, endüstriyel soğuk depo uygulamaları, sosyal tesisler, her türlü gıda ürünleri tesisi,unlu mamüllleri üreten tesisler, pastaneler,  tıbbi malzemeler üreten işletmeler ve depolar olarak sıralayabiliriz.

Endüstriyel soğuk depo panelleri; gıda maddelerinin ham maddeden başlayarak; depolama, tasnif, işleme, değerlendirme, dayanıklı hale getirme, ambalajlama işlerinden bir veya birkaçının yapıldığı ve gıda maddeleri satış yerlerine gönderilmek üzere depolandığı tesisler ile taşıma araçları dahil bu tesislerin tamamlayıcısı sayılacak yerlerin tamamını teknik ve hijyenik şartlara gore muhafazasını sağlamaktadır.Projelere özel üretim alternatifleri sayesinde minimum fire ile uygulama yapılarak  tasarruf ve hız sağlanmaktadır.

Sonuç Olarak
Hızla gelişen teknolojiyle birlikte artan enerji ihtiyacının karşılanması önemli bir detaydır. Enerji ihtiyacının azaltılmasından ziyade enerji israfından kaçınmak daha mantıklı bir çözümdür. Bu konuda yeni inşa edilen yapıların maksimum oranda enerji tasarrufu düşünülerek yapılması ve bu kapsamda yukarıda belirtildiği gibi kolay ve pratik çözümler sunan sandwich panellerin kullanılması çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki sandwich panel uygulaması, yüksek yalıtım çözümleri sunmasının yanı sıra hem ekonomik hem de estetiktir.

Gürsel Türkoğlu
Makina Mühendisi
Müşteri Temsilcisi
Aluform Pekintaş Alüminyum Sanayi ve Ticaret A. Ş.