Su Yalıtımı ve Endüstriyel Zemin Kaplamada Son Nokta

  • Poliüretan
  • Ziyaret: 0
  • Son Güncelleme: 27-08-2013
  •  
    Share on Tumblr       

Günümüzde çeşitli su yalıtım ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin bazıları UV altında kullanılır, bazıları kullanılmaz. Bazıları su göllenmelerinde, bazıları sadece akıp giden su izolasyonlarında kullanılır. Esnektir, sert ve kırılgandır. Bazıları ek yersiz, bazıları ise ek yerlidir. Bazıları kimyasallara karşı dirençlidir, bazıları ise dirençli değildir. Bazıları renklendirile-bilir, bazıları renklendirilmez. Bazıları araç ve yaya trafiğine dayanır, bazıları dayanmaz. Bazıları sıcak veya soğuk atmosferik şartlarda kullanılabilir, bazıları kullanılamaz. Bu örnek-leri fazlası ile sıralayabiliriz. Ancak, "Tüm bu olumsuzlukları giderebilecek kullanıldığı alanda problemlerimizi çözecek bir ürün var mı?” diye kendimize sorabiliriz… Bizlerin yaşadığı bu problemler elbette piyasa geri dönüşleri ile üreticileri farklı ve yeni ürünler üretme arayışına sokmuş-tur. İşte, poliüre bu çalışmalar sonucunda karşımıza çıkmış mucizevi bir çözümdür.

Poliüre Nedir ?

İzosiyanat ve sentetik poliol sistemlerin karışımından türetilen iki bileşenli bir elastomer yüzey kaplama sistemidir. 2-K sprey ile uygulanabilen hızlı kuruyan bir sistemdir. Ayrıcayüksek performans ve sınırsız uyulama kalınlığı gibi özelliklerin-den dolayı çok çeşitli alanlarda ve yüzeylerde uygulanması mümkündür. Poliüre iki reaktif bilişenin hacimce 1:1 oranda karıştırılması ile oluşan bir elastomerdir.

 


•Poliüre kaplamaları sert ve yumuşak bölümler içeren bir elastomerdir.

•Zincir genişleticiler ve polieteraminler poliüre özellik-lerinde belirleyicidir.

Bu gurupta teknoloji epoksi grubu ürünler ile başlamıştır. Epoksi çok mukavemetli ancak kırılgan ve bir o kadar kolay deforme olabilen bir malzemedir. Daha sonraları poliüretan ürünler gelişmiş; epoksiye göre dayanımı çok daha iyi olan bu ürünler yerini mevcut en yeni teknoloji olan, kimilerinin mucizevi ürün olarak nitelendirdiği poliüre gurubuna bırakmıştır.

Bazı özelliklerinden bahsedecek olursak;

Pigmentleme sistemi ile sonsuz renk seçeneğine sahiptir. Anti statik değildir. Uygulama sonrası gözeneksiz, ek yersiz, düz bir satıh oluşturur. Birçok kimyasala karşı dayanıklıdır. Ayrıca, su yalıtımı sağlar ve elastiktir. %100 – 1000+ oranında elastikiye-ti olan bu ürün, uygulandığı yapıyla ortak çalışarak, ilerleyen zamanlarda meydana gelebilecek çatlaklıkları önleyecektir. Ürün uygulandıktan sonra % 100 katı bir hale gelir. İç ve dış mekân kaplamalarında darbeden dolayı oluşabilecek birçok hasarın önüne geçer. Dekoratif görünümlü olması haricen başka bir kaplama gerektirmez ve lokal olarak onarılabilir. Ayrıca, her türlü yatay ve dikey zemine, akma olmaksızın püskürtülebilir. Günde tek makine ile 0 – 1500 m2 zemin kaplama imkanı sunar. Bu özelliği ile projelerin çok daha kısa sürelerde tamamlanmasına olanak tanır. Çizilmesi ve zarar görmesi çok zor olan bir malzemedir. Hijyeniktir.

Nerelerde Kullanılabilir ?

Endüstriyel zemin kaplamalarında, açık teras uygulamaların-da, havuz kaplamalarında, gıda üretim tesislerinde, ıslak ze-min ıslahında ve su depoları yalıtımlarında kullanılır.


             Raşit Ay
             Bölge Müdürü
             İzoneks İnşaat Mühendislik Turizm
             ve Otomotiv San. Tic. Ltd. Şti.