Tek Komponentli Poliüretan Yapıştırıcılarda CAB-O-SIL® FÜME SİLİKA

Hazırlayan / Prepared by: Nihan Yaman - Kompozit Kimyasalları Satış Müdürü - Univar Kimya

Yapı, endüstriyel montaj, otomotiv uygulamalarında kullanılan tek komponentli nemle kürlenen poliüretan yapıştırıcıların hem mukavemeti yüksek hem de esnek olması gerekir. Cabot’un işlem görmüş füme silikalarının yapıştırıcılara kazandırdığı tiksotropi ve sonucunda kesme incelmesi, yayılma ve uygulama kolaylığı sağlarken, yapıştırıcıya akma direnci ve stabil bir kürlenme profili de verir. İşlem görmüş füme silikalar, kürlenmiş yapıştırıcının kopma mukavemetini, uzamasını ve kesme direncini artırma yoluyla yapıştırıcının mekanik değerlerini geliştirir.

 

İşlem görmemiş füme silikalar hidrofilik olmaları nedeniyle ortam şartlarında istenmeyen miktarda su adsorbe ederler. Bu nedenle, nemle kürlenen yapıştırıcılarda iyi stabilite ve raf ömrü için yüzeyi işlem görmüş füme silikaların kullanımı önerilir.

 

Ürün Performansı- Reoloji Kontrolü

İşlem görmüş Füme Silikanın tek komponentli PU yapıştırıcıya kazandırdığı özellikler:

• Çökme ve akma direnci,

• Dolguların çökmesini önleme,

• Kesme incelmesi sayesinde kolay uygulama,

• Viskozite artışı,

• Hızlı viskozite toparlama.

 

Silikaya uygulanan yüzey işlemi reolojik performansı oldukça etkiler. CAB-O-SIL TS-720 gibi hidrofobik özelliği yüksek bir silika seçimi, tek komponentli poliüretan yapıştırıcıya tiksotropi ve kesme incelmesi sağlar. Bunun tersine CAB-O-SIL TS-610 gibi kısmen hidrofobik bir füme silika yüksek oranlarda kullanılsa bile, formülasyona tiksotropi ve kesme incelmesi kazandırmaz, yalnızca viskozitede küçük bir artış sağlar.

Cabot’un ürün gamında, 1K PU yapıştırıcılarda reoloji kontrolü sağlama amaçlı, PDMS’le işlem görmüş yüksek oranda hidrofobik silikalar yer alır. Bunların içerisinden CAB-O-SIL ULTRABOND, en yüksek viskozite ve yukarıdaki akma geriliminden görülebileceği üzere, en yüksek akma direnci sağlayanıdır.


 

 

Çöktürülmüş Kaplı Kalsit (PCC), 1K PU yapıştırıcılarda viskozite ve tiksotropiyi gereğinden fazla arttırırken PDMS silikalar bu sistemler için daha etkilidir. PDMS’le işlem görmüş füme silika, PCC kullanımında görülen ağırlık artışı olmaksızın, akma direnci ve reoloji kontrolü sağlar.

 

ULTRABOND füme silika, 1K PU yapıştırıcılar için en iyi tiksotropi ajanlarından biridir. ULTRABOND, daha düşük kullanım oranlarında sağladığı mükemmel akma direnciyle muadil PDMS silikalardan belirgin şekilde ayrılır.

*Muadil A, B ve C; yüzeyi polidimetilsiloksan ile modifiyeli füme silikalardır.

 

Daha detaylı bilgi ve talepleriniz için, Cabot’un Türkiye temsilcisi Univar Kimya ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar:

Application Guide CAB-O-SIL Fumed Silica in One Component Polyurethane Adhesives.pdf, 2015 Cabot Corporation.