Termoplastik Poliüretanlara Endüstriyel Bir Bakış

  • Kimyasallar
  • Ziyaret: 0
  • termoplastik poliüretan
  • Son Güncelleme: 24-11-2015
  •  
    Share on Tumblr       

Mehmet Demirel / TPU Satış Yöneticisi (Endüstri & Ulaşım) - BASF Türk Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti. 


Termoplastik Poliüretan, (TPU) Nedir?

Termoplastik poliüretan malzeme, kauçuk ve plastikler arasında yer alan, ısıtıldığında yumuşayan, soğutulduğunda sertleşebilen ve bu özellikleri ile ekstrüzyon, enjeksiyon gibi ısıl- işlem proseslerinde rahatça işlenebilen bir özelliğe sahiptir. Ayrıca, kendine has moleküler yapısı ile iyi bir performans gösterir ve formülasyonundaki polieter ve poliester yapılarının düzenlenebilmesi ile farklı kimyasal özellik ve dayanımlara da sahip olmaktadır.

 

Bu tanımı, kimya dilinde biraz daha açarsak; TPU, diizosiyanatların zincir uzatıcı gibi kısa zincir yapısına sahip diollerin veya diizosiyanatların polioller gibi uzun zincir yapısına sahip iki fonksiyonlu diollerin reaksiyonuyla meydana gelir. Pratikte sınırsız olasılıktaki kombinasyonda yapısal ve/veya molekül ağırlığında değişebilen çok geniş yelpazede TPU elde etmek mümkündür. Bu durum, malzemenin istenen nihai özelliklerinde ve hassasiyette çalışma olanağı sağlar. Termoplastik poliüretan (TPU), elastikiyet ve saydamlılığı ile birlikte, petrole, yağa ve aşınmaya ve çarpmaya karşı mukavemet gibi diğer üstün özelliklere sahiptir. Temel olarak, termoplastik poliüretan malzemeler polieter ve poliester bazlı olarak 2 grupta incelenmektedir.

 

Ayrıca, düşük sıcaklıklardaki performansı, geri dönüşüm kabiliyeti, daha uygun maliyet yapısı, stabilitesi, birçok kimyasal ortam ve değişken sıcaklıklardaki çalışabilirliği ile klor ve plastisizer içermemesinden ötürü başta PVC ve diğer elastomerik malzemelere göre üstün özelliklere sahiptir.


Termoplastik poliüretan elastomerin BASF tescilli markası olan Elastollan®, BASF tarafından üretilir ve üstün özelliklere sahip bir malzeme olarak çeşitli sektörlere sunulur. Elastollan® formülasyonları sayesinde hassas uygulamalardaki çok zorlu şartlara dahi cevap verebilmekteyiz. Problem çözücü olarak Elastollan®’ın kariyeri, 30 yılı aşan bir süredir başarı ile devam etmektedir. BASF, 30 yıldan daha uzun süredir geliştirdiği formülasyonları ile TPU performansı ve kalitesinde kendi kriterlerini belirlemektedir. Bu süre boyunca, tutarlı bir şekilde mükemmel ürünler üreterek, kuvvetli teknik servisini sağlayarak dünyanın tescilli en büyük kimya firması olarak, bugün de ilerlemeye devam etmektedir. Arttırılmış elastikiyet, hidrolitik kararlılık, üstün yırtılma mukavemeti ve aşınma mukavemeti ve bunların yanında yüksek patlama basıncını sağlamaktadır, doğal yapısındaki bloklama önleyici özelliği üretim verimliliğini arttırmaktadır, içinde çok az veya sıfır miktarda lubrikant içermektedir. Bunlara ilave olarak Elastollan®, hem poliester hem de polieter ürünlerinde çok geniş formülasyonlara ve sertik değerlerine (50 Sh.A’dan 74 Sh.D’ye kadar) cevap verebilmektedir.

 

Poliester-esaslı Elastollan’ın Başlıca Avantajları: Petrol/ solvent dayanımı, renk solma (UV) dayanımı, aşınma mukavemeti, yüksek sıcaklık dayanımı, karakteristik mükemmel mekanik özellikler, plastikleştirici içermeyen süperyumuşak ürün imkanı olarak sayılabilir.


Polieter-esaslı Elastollan’ın Başlıca Avantajları: Saydamlılık, mükemmel hidrolitik kararlılık/dayanım, düşük sıcaklıkta elastikiyet, bakteri dayanımı, zayıf asitlere/bazlara dayanım olarak sayılabilir.

Alifatik-esaslı Elastollan’ın Başlıca Avantajları: Saydamlılık, renk ve UV dayanımı, mükemmel hidrolitik kararlılık/ dayanım olarak sayılmaktadır.

 

Başlıca Uygulamalar-BASF Elastollan®

Endüstriyel Uygulamalar alanında Endüstriyel ve Robot Kabloları, özel amaçlı tekerlekler, endüstriyel hortum ve hidrolik, pnömatik hortumları, trafik kontrol ve yönlendirme amaçlı bariyer ve kukalar ile konveyör kuşakları, tarımsal uygulamalarda hayvan küpeleri ve tarım makinalarında (pamuk hasat ve tohum ekme makinaları) kullanılan bazı parçalar, at nalları, inşaat sektöründe; yürüyen merdiven tutunma parçaları, nefes alabilen çatı kaplamaları, tren rayları titreşim sönümleyicileri parçaları, tıbbi ve güvenlik uygulamalarında; nefes alabilen yara bantları, medikal sondalar, kateter ve koruyucu gözlükler, maden ve jeofizik alanında; alev geciktirici maden kabloları, sismik ölçüm kabloları, maden ayırma elekleri aksamları ile petrol sondaj kablo imalatında, spor uygulamalarında; spor alanı zeminleri, bisiklet iç lastikleri, spor ayakkabıları ile taşımaotomotiv; araçlarda, iç-dış trim parçaları (kokpit, vites topuz, bardaklık, konsol) elektronik sensör kabloları ve terminalleri (ABS,ESP) ve motor (karter contası, karter kapağı), aktarma organları uygulamaları ile kar zinciri kabloları, tekstil-nefes alan film ve kaplamalar, kumaş kaplama ve suni deri uygulamaları, yatak örtüleri (alez), ayakkabı-güvenlik ve spor ayakkabıları.

 

Endüstriyel Uygulamalardan Bazıları:

1-Endüstriyel Kablo İmalatı:

BASF Elastollan® mükemmel mekanik özellikleri ile yağ ve kimyasallara karşı olan dayanımları nedeniyle, TPU esnek yüksek performans kablolarının dış kaplamasında oldukça ideal bir malzeme olmuştur. TPU ağır çekme kabloları (robot ve hareketli proses ekipmanlarında kullanılan) ve endüstriyel kablo gibi oldukça zorlu ve performans gerektiren çalışma koşullarında kullanılabilmektedir. TPU esaslı kablolar inşaat sahalarında ve maden sahaları gibi zorlayıcı koşullarda dahi oldukça dayanıklıdır.

 

Otomotiv endüstrisi en büyük TPU kablo tüketicisi durumundadır. Bu süreç 1978 yılında araçlarda ABS fren sisteminin araçlarda kullanılmasıyla başlamıştır. Düşük sıcaklıktaki esnekliklikle beraber, hızla çarpan taş parçalarına ve yüksek titreşim dayanıklılıkları gibi oldukça zorlayıcı bu unsurlara dayanım TPU kablodan beklenir olmuştur. Günümüzde gelişen araç teknolojisi ABS’nin yanı sıra Eylül 1995’te ilk ESP’li aracın yollara indiği tarihten itibaren kullanılmaktadır. Dünya üzerinde üretilen araçların %40’ından fazlasında bu teknoloji kullanılmaktadır. Ayrıca geri-görüş kameralı araçlarında yaygınlaşması bu kullanımı da arttırmıştır. Elektrikli araçların giderek artan popülerliği, şarj kablolarındaki TPU kullanımını arttırmaktadır. Bugüne değin TPU’nun kablo sektöründeki en çok kullanım alanı, dış kaplama malzemesi olarak bilinmektedir. Ancak TPU’nun dolgu malzemesi olarak kullanılması da giderek yaygınlaşmaktadır.

 

BASF Elastollan®’ın kablo uygulamalarında sağladığı üstün özellikler: Geniş çalışma sıcaklığı aralığı: -40°C ~125°C (ISO 6722), düşük sıcaklıklarda mükemmel esneklik, uzun ömürlü, hava ve çevre koşullarına yüksek dayanım (nem, ozon, UV, bakteri), yüksek kopma ve çentik etkisi dayanımı, yüksek aşınma dayanımı, yüksek kimyasal dayanımı, yüksek yağ dayanımı, halojen içermeyen (RohS, IMDS), yorulma kırılmalarına (tekrarlanan mekanik zorlamalara) yüksek dayanım, yüksek elektriksel yalıtım özelliği, enjeksiyonla su geçirmez parça imalatına uygunluk olarak sıralanmaktadır.

 

2-Çatı Kaplamaları (Roofliner):

Günümüzde enerji giderek değerli hale gelmekte ve daha az karbon salınımı için binalarda enerji etkinliği daha önemli hale gelmektedir. Özellikle, Avrupa’da kullanılan çatılarda uzun ömür beklentisi 20 yılı bulabilmektedir. Böylesine bir beklentiyi karşılamak için de aynı performansı gösterebilen malzemelerin kullanılması ile mümkün olabilmektedir. Çatı örtüleri (kaplamaları), toz ve kar tutmayan, su ve rüzgar geçirmeyen, izolasyon özelliği olan, nefes alabilir özelliklere sahip (micro delikli, açık gözenekli ve monolitik geçirgen malzemelerden üretilmiş) olmalıdır.