Unicom Satış Müdürü Ömer Faruk Sancaktutan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

  • Röportaj
  • Ziyaret: 0
  • Ömer faruk, unicom
  • Son Güncelleme: -/-
  •  
    Share on Tumblr       

Unicom Dış Ticaret ve Kimya San. A.Ş. Teknik Satış Müdürü Sayın Ömer Faruk Sancaktutan ile firmanın kuruluşundan bugüne gelişim süreci, uzmanlık alanları, ürün ve ürün özellikleri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

 

Kocaeli Üniversitesi’nde Kimya eğitimimi tamamladıktan sonra tüccar bir babanın oğlu olmanın da getirdiği içgüdü ile, satış-pazarlama alanındaki yüksek lisans niyetimi bir kenarda bırakarak çalışmaya başladım. THY deneyimi ve askerlik görevim sonrası sektöre girişim ise 2007 yılında Unigrup bünyesindeki Unipol Kimya Satış Departmanı ile oldu. O günden beri de grup bünyesinde görev yapmaktayım.

 

Firmanızın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?

 

Bugün, çatısı altında 5 farklı şirketi barındırmakta olan Unigrup, faaliyetlerine poliüretan ürünlerinin temsilciğini yapmak üzere 1995 yılında kurulan Unipol Kimya Sanayi firmamız ile başlamıştır. İlerleyen yıllarda gelişen iş hacmine paralel olarak 1997 yılında plastik konusunda yoğunlaşmak amacıyla Uniplast; polyester reçineler, endüstriyel kaplama ürünleri, yapı kimyasalları ve yapıştırıcılar konusunda yoğunlaşmak üzere de Unicom kurulmuştur. Toteks firmamız; alev geciktiriciler, stabilizer silikonlar ve kürleştiriciler konusunda uzmanlaşmıştır. 2011 yılında grubumuza, metal ve plastik enjeksiyon makineleri konusunda çalışan Unicast eklenmiştir.

 

Bugün 20 yıllık sektör tecrübesi ile faaliyetlerimizi müşteri memnuniyeti öncelikli ve çözüm odaklı stratejimiz ile sürdürmekte, hammadde sağladığımız sektörlerde başarılı uygulamaların ve yeni ürünlerin destekçisi olmaya özen göstermekteyiz. Konusunda eğitimli ve uzman çalışma arkadaşlarımız ile müşterilerimizin üretimlerine en uygun teknoloji ve ürün gamını sunmak, sorunsuz, kesintisiz ve kaliteli üretime destek olmak amacıyla çalışmaktayız.

 

Poliüretan sektörüne yönelik geliştirdiğiniz ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz?

Tüm poliüretan sistemleri, türevleri, yardımcı kimyasalları ve ekipmanlarını bünyemizde bulunduruyoruz. Bunları biraz açmak gerekirse, gamımızda öne çıkan ilk ürün grubu;

başta polimerik olmakla birlikte tüm prepolimerler ile farklı fonksiyonalite ve NCO değerlerine sahip MDI’lardır. Bu ürünlerimiz ile; inşaat, yapı kimyasalları, kaplama ve yapıştırıcı sektörlerine hizmet vermekteyiz. Gamımızda öne çıkan ikinci ürün grubu ise; poliüretan sistemlerdir. Burada

çeşitlilik çok fazla, otomotiv ve mobilya sektörleri için flexible sünger sistemlerinden inşaat sektöründeki rijit sandwich panel, güneş enerji ve sprey köpük sistemlerine, endüstriyel

kaplama sistemlerinden TPU ve elastomer sistemlerine, polyester sistemlerden poliürea sistemlere birçok alana sistem tedariği yapıyoruz. Tabii bu kadar fazla alana MDI ve poliüretan sistem tedarik ederken bu sektörlerin tamamlayıcısı olan katalist, silikon, yanmazlık vericiler ve makine ekipman desteğini de vermekten geri kalmıyoruz.

 

Unicom firmasının yoğunlaştığı sektör ve uzmanlık alanını detaylı olarak açıklar mısınız?

Unicom firmamız, yıllar içerisinde Türkiye’deki kaplama, yalıtım, otomotiv, beyaz eşya, inşaat, mobilya ve ayakkabı sektörlerine en uygun hammaddeyi sağlamak ve teknik destek vermek üzere poliüretan sektöründe uzmanlaşmıştır.

 

Poliürea, PU ve bitüm esaslı su izolasyon malzemeleri; astarlar;

hidroaktif PU enjeksiyon reçineler; zemin kaplamaları ve son katlar; su izolasyon malzemeleri; tahta benzeri PU sistemler ve tüm bu sistemlerin tamamlayıcılarını pazara sunmaktayız.

 

Unicom olarak, Türkiye’deki ilk poliürea üreticisi olmanın gururunu yaşıyoruz. Dünyanın ileri gelen hammadde üreticilerinin teknolojisi ile ürettiğimiz poliürea; sahip olduğu yüksek fiziksel ve kimyasal özellikler ile; yüksek darbe/kimyasal/ aşınma dayanımı gerektiren endüstriyel alanlar başta

olmak üzere birçok satıhta güvenle kullanılmaktadır.

 

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Satışlarımızın ağırlıklı kısmı yurt içi olmakla birlikte komşu ülkelere olan ihracatımız da gün geçtikçe artmakta. Özellikle kendi üretimimiz olan sprey poliürea çeşitlerinin yanında poliüretan katalistler ve yardımcı malzemeler bu konuda başı çekmekte.

 

Yurt içi ve yurt dışı bayii ağı konusundaki çalışmalarımız da tüm hızıyla sürüyor.

 

Müşteri memnuniyetini sağlamak ve beklentilerini karşılamak adına ne tür hizmetleriniz var? Müşterilerinize satış sonrası destek hizmeti sunuyor musunuz?

Satış sonrası müşteriye servis sağlamazsanız, bu o müşteriye yaptığınız son satış olur. Bu yüzden bünyemizdeki tüm satış kadromuz aynı zamanda çok iyi teknik bilgi donanımına sahiptir ve sattıkları malzemelerin teknik desteğini kendileri vermektedirler. Bunu sağlamak için de kadromuzu, sektördeki gelişmeleri takip edebilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri yurt dışı eğitim ve seminer programlarına göndermekteyiz. Bu programlar temsilcisi olduğumuz firmalar tarafından organize edildiği gibi bağımsız kuruluşlar tarafından açılan programları da kullanıyoruz.2014 yılı firmanız için nasıl geçti? Okurlarımıza 2015 yılı poliüretan sektörüne yönelik hedef ve projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Global olarak kriz sinyallerinin görüldüğü bir ortamda, her ne kadar Türkiye parlayan bir yıldız da olsa iddialı hedefler veya yüksek beklentilerden kaçınmaya çalışıyoruz. 2015 için hedefimiz 2014’e göre %15 büyüme. 2016 için ise; en büyük hedefimiz GEBKİM – Gebze Kimya Organize Sanayi’ndeki 5000 m2 fabrika-depo inşaatımızı bitirmek. Yeni fabrikamızda, müşterilerimize daha iyi hizmet verebileceğimiz, poliürea ve kaplama-yalıtım malzemelerimizin üretimini en iyi şartlarda gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde kapasitemizi arttırarak yeni düşüncelerimizi ve buluşlarımızı yeni yerimizde devreye sokacağız.

 

Poliüretan sektörünün Türkiye’deki konumu ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Özellikle son yıllarda otomotiv, beyaz eşya ve inşaat yatırımları, poliüretan sektörünün gelişmesine büyük katkı

sağladı. Türkiye poliüretan pazarındaki büyüme tüm dünyadaki hammadde tedarikçilerini buraya yatırım yapma ve market paylarını arttırma çabasına sevk etmektedir. Buna paralel olarak da Türk yatırımcılar üretim tesislerini büyütüp yenilemekte ve dünya markalarına hizmet vermek için

kıyasıya bir mücadeleye girmektedir. Tüm bu gelişmelerin ışığında diyebilirim ki Türkiye, gelecek 10 yıl içerisinde Avrupa’nın en büyük poliüretan marketi haline gelmeye aday bir ülkedir.

 

Poliüretan sektörünün gelişmesi, dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip edip hızlı bir şekilde adapte etmekle olur. Bu gelişmelerin adaptasyonunun hızlı olması da yurt dışı yatırımcılarının ilgisini devamlı suretle Türkiye üzerinde tutar, yerli yatırımcılar da işlerini yurt dışına vermek zorunda kalmazlar. Bu bir sirkülasyon. Bunun yanında tesisleşme de çok önemli. Örneğin; Unipol çok yakın bir süre içinde sektöre yeni bir fabrika ve depo binası hediye edecektir, bu da bizim ileriye dönük planlarımızın ne kadar büyük olduğunun ve sektöre ne kadar güvendiğimizin bir göstergesidir.

 

Son olarak; sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Kendi ürün ve uygulama gruplarımıza bakarak söyleyebilirim ki; sektör yeniliklere açık, fakat adaptasyon sıkıntısı yaşanmaktadır. Geleneksel yöntem ve hammaddeleri terk etme konusunda bir direnç söz konusu. Yüzyılımızın en önemli gereksinimi olan çevre koruma farkındalığı ve enerji tasarrufu bilinci yaygınlaştıkça çağdaş çözümler daha fazla kabul görecek ve süratle benimsenecektir.