Yücel Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Erim Yücel ile Röportaj

  • Röportaj
  • Ziyaret: 0
  • erim, röportaj, yücel
  • Son Güncelleme: -/-
  •  
    Share on Tumblr       

Yücel Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Erim Yücel; profesyonel özgeçmişi, firmanın gelişim süreci, satış ve Ar-Ge faaliyetleri, yatırım planları, hedef ve projeleri hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

2010 yılından beri aile şirketler grubumuzun Yönetim Kurulu Üyesi’yim.Amerika’da lisans eğitimi aldım. Uzun yıllardır grup şirketlerimizde çalışmaktayım. Evliyim ve bir kızım var. Aynı zamanda Kompozit Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktayım. Kompozitin pek çok farklı alanında 15 yıldır çalışmaktayım.

 

Firmanızın kuruluş süreci, tesisleri, üretim konusu, Pazar payı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Fibrosan, 1983 yılında kurulmuştur ve Yücel Şirketler Grubu’nun bir parçasıdır. İzmir’de 2 ayrı üretim tesisinde faaliyet göstermektedir. Üretim konusu CTP (Glass Reinforced Polymer) levhalardır. Ürünleri soğuk zincirin her alanında hijyen, hafiflik ve dayanıklılık istenen her adımda kullanılmaktadır

ve Türkiye’de özellikle soğuk zincirin taşımacılıkla ilgili bölümünde %70’e yakın pazar payına sahiptir. Bir diğer grup şirketi olan HLM International, Hollanda-Türkiye ortak girişimi olup İzmir’de faaliyet göstermektedir. Yine soğuk zincirde kullanılan izolasyonlu hijyenik panellerin üretiminde uzmandır.

 

Ürün gruplarınız ve ürün özelliklerinizden bahseder misiniz?

Gıdaların üretiminden tüketicinin eline geçtiği noktaya kadar sağlıklı bir şekilde üretilmesi, depolanması, taşınması, tüketiciye sunulması aşamalarında bulundukları ortamların hijyeni henüz Türkiye’de birkaç yıldır önemsenen bir husustur. Decopan markalı CTP levha ve hijyenik panellerimizin bu anlamda önemli katkıları bulunmaktadır.

 

CTP levhalar, prüzsüz yüzeylerde üretilebilir ve bakterilerin üremesini sağlayacak yüzey tutunmasına izin vermezler. Kolay temizlenebilirler ve paslanmazlar. Alternatif malzemelere göre özellikle büyük projeler için tesislere uygun ebatlarda üretilirler ve derz aralıkları olmadığı için yine zaman içinde oluşabilecek hijyen problemlerini engellerler.

 

Ayrıca CTP kompozitler plastik plakalar gibi ısı ile şekil değiştirmezler, metal gibi paslanmazlar ve hafiftirler. Termoplastikler ısı değişimleri karşısında zaman içinde form değiştirirken CTP uzun yıllar sağlamlığını korur. Bir gıda tesisi veya gıda taşıma aracı için bunlar, çok gerekli özelliklerdir ve ancak yıllar içinde gerçek sonuçlar görülebilir.

 

CTP levha ve panellerin uygulanmasının avantajlarından biri de gıda tesislerinin yenileme projelerinde üretim tamamen kesilmeden renovasyon yapılmasına imkan sağlamasıdır. Örnek olarak; zarar görmüş bir seramik yüzeyin tekrar seramik kaplanması tesisi şantiye alanına çevirecekken, CTP uygulaması mevcut zarar görmüş seramik veya metal yüzeyin üzerine yapıştırılarak yapılır ve tesisin devam etmesini sağlar.

 

Ticari araçlarda kompozit levhalar, hafiflik ve aralarında kullanılan PU ve XPS malzemeler sayesinde yüksek ısı yalıtımı ve hafiflik sağlayarak değer yaratırlar. Halen frigorifik araçların çoğunun kasaları CTP levha ve panellerden imal edilmektedir. Ayrıca kuru yük taşımacılığında CTP yine hafif olduğu, yüksek mukavemetli olduğu ve tamir edilebilir olduğu için yurt dışında yoğun kullanılırken Türkiye’de yeni yaygınlaşan kullanıma sahiptir.

 

Satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Fibrosan halen 50 civarı ülke ile iş yapmaktadır. Faaliyetlerinin büyük çoğunluğunu yurt dışı satışlar oluşturmaktadır. İngiltere ve Almanya’da kendi ticaret şirketlerimiz üzerinden satışlarımızı yapmaktayız. Aynı zamanda depolarımız aracılığı ile pazara hızlı ve yakın olmayı sağlıyoruz. En büyük pazarımız AB ülkeleri ve Rusya olmakla birlikte Uzak Doğu ve ABD’de hızla büyümekteyiz.

Ar-Ge faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Üretim kapasiteniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Biz Türkiye’de yaptığımız işin öncülerindeniz, dünyada ise ilk 3’ten biri olmak hedefimiz. Bunun için sürekli ekibimizi genişletmek, farklı yeteneklerdeki insanları aramıza katmak ve aramızda tutmak ve sürekli makina, teknoloji arttırıcı ekipman yatırımı yaparak yeni ürünleri portföyümüze katmak zorundayız. Bu doğrultuda 2013 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası bize meslek grubumuzda en büyük yatırımcı ödülünü verdi.

 

Her yıl istihdam, yatırım, kendi markamızla ihracat arttırıcı faaliyetlerimiz için pek çok ödüle layık görülüyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Sürekli yeni ürün eklerken bir yandan da var olan ürünlerimizi daha da iyi yapmaya çalışıyoruz.

 

2014 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2015 yılı için neler öngörüyorsunuz?

2014 yılında gıdada hijyen ve frigorifik taşımacılıkta önemli projelerde yer almaya devam ettik. Türkiye’nin referans gıda tesisi inşaatlarında ve yenilemelerinde Decopan ürün gamımızla yer almaya devam ettik. Özellikle frigorifik araçlarda pazar payımız %70 civarına ulaştı. Avrupa Birliği’nde ve başta İngiltere’de önemli pazar paylarına ulaştık. Hedeflerimiz oldukça büyük ve amacımız; tüm gıda soğuk zincirinin daha hijyenik olmasını sağlamak. Ürünlerimiz her türlü gıdanın sağlıklı bir şekilde tüketiciye sunulmasına yardım ederken, aynı zamanda üreticinin kayıplarını azaltmayı, taşıyıcının karını maksimize etmeyi sağlıyor. Çünkü hem taşıma ve depolama sırasındaki hijyene katkı sağlıyoruz hem de ürünlerimizin araçlara sağladığı hafiflik yakıt tasarrufu ve karbon salınımlarının azalmasına katkı sağlıyoruz. Yani tüm zincire değer katan malzemeler üretiyoruz.

 

2014 yılı içinde önemli bir Türkiye ilkine imza attık ve yeni üretim hatları devreye aldık. Bu hatlar robotik kontrollü CTP levhalar üretmemizi ve dünyadaki en parlak yüzeyleri elde etmemizi sağlıyor. Özellikle ABD başta olmak üzere yurt dışı hedefli bu yeni yatırım, bizi dünyanın birkaç sayılı üreticisinden biri yapıyor.

Önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi hedeflediğiniz projeleriniz var mı? Bilgi verebilir misiniz?

Önümüzdeki dönemde insan kaynağına önemli yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Üretim büyümesi yanında çok uluslu çalışanlardan oluşan, çok kültürlü bir dünya şirketi inşa etmeyi planlıyoruz.

 

Yurt dışı yatırım fırsatlarını da araştırıyoruz. 2015 yılında dünya pazarlarında önemli büyüme hedeflerimiz var. Yurt dışında gelişmiş ülkelerde, soğuk zincirin her alanında Türkiye’den çok daha yaygın kullanım var. CTP levhalar yapı marketlerde insanların kendi evlerinde kullanımları için dahi satılmaktadır. Decopan hijyen kullanımı soğuk zincirle de sınırlı olmayıp, hastaneler, perakende gıda dükkanlarında da yaygın kullanıma sahiptir. Yurt dışında açık kasalı araçlarla gıda taşındığını veya frigorifik olmayan araçlarda gıda naklini hiçbir gelişmiş ülkede göremezsiniz. CTP levhalar ve paneller bu zincirin vazgeçilmez yapı taşlarıdır.

 

Sizce sektörünüzün en önemli sorunları neler ve siz ne tür çözümler öneriyorsunuz?

Döviz kurlarındaki çalkantı ve bunun hammadde etkilerini en büyük tehlike olarak görüyorum. Ayrıca kalite standartlarına önem vermeyen üreticilerin bizler gibi kalite ve standartlardan ödün vermeyen, değer yaratan malzeme üreticilerine ve Türkiye imajına zarar verdiklerini görüyorum. Pek çok kez peşin alım yaptığımız hammaddeleri vadeli satmak durumundayız. Bu da Türkiye’deki sanayinin değer üretmesini zorlu hale getiriyor diye düşünüyorum. Bu kadar hızlı büyüyen Türkiye gıda sektörünün halen dünyadaki gıda hazırlama tesislerinin hijyen koşullarına ulaşamamış olması, biz gıda tüketicilerinin sağlıklı gıdalara ulaşamaması anlamına gelmesini endişe verici buluyorum. Bu sebepten; ilgili kuruluşların ve başta belediyelerin bu konuların üzerine daha fazla gitmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.